22 Ocak 2022, Cumartesi 23:34

Yorgan malzemesine göre: Yün, elyaf, pamuk yorgan nasıl yıkanır?

Günümüzde kullanılan farklı birçok yorgan tipi vardır. Bunlardan en yaygın olarak tercih edilenler yünlü, pamuklu, elyaf ve kaz tüyü yorganlardır. Eskiden büyüklerimiz yorganları ellerinde yıkarlardı fakat bu oldukça zor ve yıpratıcıydı. Günümüzde ise çamaşır makineleri sayesinde yorganları kolayca yıkayabiliyoruz. Fakat yorganlar farklı malzemelerden yapıldığı için yıkama şekilleri de birbirinden farklıdır.

Yorgan malzemesine göre: Yün, elyaf, pamuk yorgan nasıl yıkanır?

Piyasada satışta olan pamuklu, yün, mikrofiber, ipek ve silikon gibi pek çok çeşit yorgan vardır. Yorganları uzun süreler kullanabilmek için ayrı ayrı yıkama talimatları ve programlarına dikkat ederek yıkamak çok önemlidir.

Kış aylarının vazgeçilmezi yorganlar bir zaman sonra kirlenmeye başlar ve bu durumda yorganları yıkamak gereklidir. Yorganlar makineye sığacak boyutta olduğunda çamaşır makinelerinde kolayca yıkanabilmektedir. Ancak yorganların uzun ömürlü olması için hangi programda ve hangi ısıda yıkanacağı konusunda dikkatli olunmalıdır. Bu yazımızda farklı tipteki yorganlarınızı yıkarken dikkat edilmesi gereken önemli hususlara değindik:

Yorgan Çamaşır Makinede Nasıl ve Kaç Derecede Yıkanır?

Yorganlar, 30 derecelik ılık suda ve hassas programda az miktarda deterjan ile yıkanmalıdır. Yorgandaki deterjanı iyi şekilde arındırmak için de 2 defa durulama yapılması iyi olacaktır. Çünkü yorgandaki deterjan kalıntıları bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.

Yün Yorgan Makinede ve Elde Nasıl Yıkanır?

Yün yorganınızı yıkamak istediğinizde, yorganın boyutu çamaşır makinesine sığacak kadarsa bu yorganları her zamanki deterjanınız ve yumuşatıcınız ile yünlü programda yıkayabilirsiniz. Bu programda makineniz 30 derecede olmalıdır.

Fakat eğer yün yorganınız çok büyükse ve makineye sığmıyorsa yorganı küvette yıkamak akıllıca çözüm olacaktır. Bunun için öncelikle küveti soğuk su ile doldurun ve ardından yorganı bu suda 2 saat bekletin. Beklettikten sonra suya yünlü çamaşırlar için üretilmiş olan özel deterjandan 2 çay bardağı kadar koyun. Bu şekilde yorganı köpürterek yıkayın ve ardından küvetteki suyu boşaltın. Ardından küveti tekrar soğuk temiz su ile doldurun ve bu suda yorganı durulayın. Yorganınızı küvette yıkarken ayaklarınızla basarak yorgana baskı uygulayarak daha kolay bir yıkama gerçekleştirebilirsiniz. Yıkadığınız yorganı açık havaya serip kurutun. Suyunun iyice akması için açık havaya almadan önce duşakabin cabına veya banyoda uygun bir yere asabilirsiniz.

Elyaf Yorgan Nasıl ve Kaç Derecede Yıkanır?

Elyaf yorganınız uygun boyutlarda ise çamaşır makinesinde 30-40 derecede yıkayabilirsiniz. Ancak yorganınız çok büyükse yukarıda pamuk ve yün yorganlarda anlattığımız gibi küvette yıkamalısınız. Elyaf yorganı yıkadıktan sonra iyice kurutmanız önemlidir. Bunun için yorganı güneş alan bir yere serebilir yahut çamaşır kurutmadan yararlanabilirsiniz. Tamamen kuruyan yorganı kullanabilirsiniz. 

Pamuklu Yorgan Nasıl Yıkanır?

Pamuklu yorganınız makineye sığacak boyutlarda ise çamaşır makinesinde pamuklu programda yıkayabilirsiniz. Boyutu büyük ise yine yukarıda pamuk ve yün yorganlarda anlattığımız gibi küvette yıkamalısınız.

Kaz Tüyü Yorgan Nasıl Yıkanır?

Kaz tüyü yorganlar diğer yorgan türlerine göre çok daha hafiftir ve yumuşaktır. Bu sebeplerden ötürü kaz tüyü yorganlar yaygın olarak kullanılmaktadır. Kaz tüyü yorganınızı çamaşır makinesinde düşük ısıda yani en fazla  30 derecede yıkayabilirsiniz. Bir diğer dikkat edilecek husus da kaz tüyünün emici özelliği yüksek olduğundan yumuşatıcı, ağartıcı gibi kimyasallar içeren bir temizlik malzemeleri veya leke çıkarıcı herhangi bir deterjan kullanmaktan kaçınmalısınız. Bu ürünler yerine narin çamaşırlar için kullanılan özel deterjanları tercih edebilirsiniz.

Kuş Tüyü Yorgan Nasıl Yıkanır?

Kuş tüyü yorganlar da kaz tüyü yorganlar gibi hafiftir, sıcak tutar, dolayısıyla çamaşır makinesinde hassas programda yıkanabilir.

Yorgan Kurutmanın Püf Noktaları Nelerdir?

  1. Çamaşır makinesinde yıkadığınız yorganı kurutmak için evinizde kurutma makinesi varsa bunu kullanabilirsiniz. Fakat bunun için kurutucuyu birkaç sefer çalıştırmanız gerekebilir.
  2. Yorganları kurutmak çok önemlidir çünkü nemli kalan yorganlarda küflenme meydana gelmektedir. İyi bir şekilde kurutmak için yorganı boylu boyunca serebileceğiz geniş alanlar tercih etmelisiniz. Ayrıca kurutacağınız yer, kuru ve ılık bir yer olmalıdır. Bu sayede yorganınız rutubet oluşmadan hijyenik şekilde kuruyacaktır.

  1. Yün yorganları yıkarken deterjan seçiminde dikkatli olmalısınız. Bunun için piyasada yün yorganlar için üretilmiş olan özel jeller ya da şampuanları kullanmanız iyi olacaktır.
  2. Yorganları yıkarken beyaz kalıp sabun da kullanılabilir. Çünkü sabun diğer temizlik ürünlerine göre daha temiz ve parlak sonuçlar vermektedir. Bunun için ıslatılmış yorganın içine kalıp sabunu rendeleyin ve bununla yorganı güzelce köpürterek yıkayın.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT