Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
25-09-2023 17:30 | Güncelleme : 25-09-2023 19:55

Ayva kaç kalori? Günde ne kadar ayva yenmeli?

Google News

Ayva lif, antioksidan çeşitli temel vitamin ve mineralleri içeren, diyet listelerinde yer verebileceğiniz meyvelerden. Diyetisyen Betül Yücel ayvanın tok tutucu özelliği ile zayıflamaya yardımcı olduğunu söylüyor. Peki ayva kaç kalori? Ayvanın besin değeri nasıldır?

USDA, 1 adet ayvanın 52 kalori olduğunu söylüyor.
USDA, 1 adet ayvanın 52 kalori olduğunu söylüyor.

Ayva, ülkemizde Marmara, Akdeniz ve Ege bölgelerinde yetişen, dünyada üretimde birinci olduğumuz bir besin. Eylül sonu Ekim başı gibi hasat edilen meyve, sonbahar ve kış aylarında tezgahlarda yerini alır. A, B ve C vitaminleri gibi çeşitli besinler, bakır, potasyum, selenyum, kalsiyum ve daha birçok mineralle doludur. Mide bulantısına iyi gelir, kanseri önler, bağışıklığı güçlendirir, stresle savaşır, kolesterolü düşürür. Bu kadar faydalı bir meyvenin kalorisini merak ediyorsanız buyurun devam edelim.

1 ADET AYVA KAÇ KALORİ? 1 DİLİM AYVA KAÇ KALORİ

nutritionix.com 1 adet ayvanın (92 gr.) 52 kalori olduğu yazıyor.   USDA’ya göre 1 adet ayvanın kalorisi 52’dir. Bu oran ayvayı düşük kalorili meyvelerden yapıyor. Ayva yemekle aldığınız kaloriyi yakmak için 14 dakika yürümeli, 5 dakika koşmalı veya 7 dakika bisiklet sürmeli. 1 dilim ayva İSE 14,2 kaloridir.

AYVA ZAYIFLATIR MI?

Diyetisyen Tuğba Yaprak, tugbayaprak web sitesinde ayvanın kilo verdirip verdirmediği ile ilgili şu ifadelerde bulundu: “Ayva kan şekerini birden yükseltmez, lifli yapısıyla tok tutar ve zayıflamanıza yardımcı olur.”

Ayva gibi diyet lifi içeren meyvelerin yenilmesi, sağlıklı kilonun korunmasına ve fazla kilolardan kurtulmanızda etkili olabiliyor. Ayvadaki lif içeriği, sindirim sisteminizin verimli ve düzenli çalışmasını sağlar, metabolizmayı hızlandırır. Bu sayede sağlıklı bir şekilde kilo verirken, düşük kalori içeriğinden dolayı az kalori almış olursunuz.

AYVA KİLO ALDIRIR MI?

Diyetisyen Seda Sağbaş, sedasagbas isimli kişisel sitesinde ayva kilo aldırır mı? Sorusuna şu cevabı verdi:

“Ayva düşük glisemik indeks içeriği ile düşük uzun süreli tokluk hissi verir, tatlı krizlerini önler, lifli yapısıyla kabızlığa iyi gelir böylece kilo kontrolüne yardımcı olur. Ayva zayıflama amaçlı diyetlerde çiğ olarak tüketilebilir.”

DİYETTE AYVA YENİR Mİ?

zayiflama.site’de Diyetisyen Betül Yücel diyette ayva yenir mi? Sorusuna şu cevabı verdi:

Diyette ayva yenilip yenilmeyeceği merak edilen sorulardan. Ayva metabolizma için yararlıdır, diyet dönemine ekstra katkı sağlar, vücudun birçok ihtiyacını karşılar, kilo vermeyi destekler. Bu nedenle diyet yaparken ayva yenmesinde bir sakınca bulunmamaktadır. Diyet yaparken ayva tüketimi kilo vermenizi kolaylaştıracaktır. Acıkma hissini geciktirip tokluk sağlayacaktır.”

1 BÜTÜN AYVA KAÇ GRAM?

ScienceDirect'de 1 ayvanın ortalama ağırlığının 386 gram olduğu bunun %90,6’sı posa (yaklaşık 350 gr), %4,4’ü kabuk (yaklaşık 17 gr) ve %5’i çekirdekten (yaklaşık 19 gr) oluştuğu yazıyor.

GÜNDE NE KADAR AYVA TÜKETMELİ?

Memorial.com.tr’de orta boy bir ayvanın, 1 porsiyon meyveye denk geldiği ve günde 1 orta boy ayva yenilebileceği yazıyor. Ayrıca bu durum meyve ihtiyacına göre de değişkenlik gösterebiliyor.

GECE YATMADAN ÖNCE AYVA YENİLİR Mİ?

Ayva dahil herhangi bir yiyeceğin gece uyumadan önce yenilmesi önerilmez. Uykunuzu açabilir, mide sorunları yapabilir ve sizi rahatsız edebilir. Bu nedenle ayvayı gün içerisinde yahut ara öğünlerde yiyebilirsiniz. Ancak rahat bir uyku için ayva yaprakları ve meyvesiyle yapacağınız ayva çayını uyumadan önce içebilirsiniz.

AYVANIN BESİN DEĞERİ NASIL?

The United States Department of Agriculture’da (Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı) 1 adet ayvanın besin değeri şöyle geçiyor:

 • Kalori: 52
 • Yağ: 0 gram
 • Protein: 0,3 gram
 • Karbonhidrat: 14 gram
 • Lif: 1,75 gram
 • C Vitamini: Günlük İhtiyacın (DV) %15’i
 • Tiamin (B1 vitamini): Günlük İhtiyacın %1,5'i
 • B6 Vitamini: Günlük İhtiyacın %2'si
 • Bakır: Günlük İhtiyacın %13'ü
 • Demir: Günlük İhtiyacın %3,6'sı
 • Potasyum: Günlük İhtiyacın %4'ü
 • Magnezyum: Günlük İhtiyacın %2'si

Gördüğünüz gibi bu meyve orta miktarda C vitamini ve bakırın yanı sıra az miktarda B vitamini, demir, potasyum ve magnezyum gibi minerallerin teminine yardımcı oluyor.

Kaynak : nutritionix.com, tugbayaprak.com, sedasagbas.com, zayiflama.site, Memorial, USDA
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.