Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
13-07-2023 16:24 | Güncelleme : 13-07-2023 16:27

Hollywood diyeti nedir? Ufuk Özkan’ın sağlığını mahfeden Hollywood diyetinin zararları…

Google News

Ünlü oyuncu Ufuk Özkan'ı karaciğer nakli başvurusuna kadar götüren Hollywood diyeti merak konusu oldu. Peki, Hollywood diyeti (Karbonhidrat diyeti) nedir? İşte, Hollywood diyeti zararları…

Hollywood diyeti nedir? Ufuk Özkan’ın sağlığını mahfeden Hollywood diyetinin zararları…

Cevahir karakteriyle hafızalara kazınan Ufuk Özkan yeni rolü için uyguladığı Hollywood diyeti ile 17 kilo verdi. Amacı 5-6 kilo vermek isterken aşırı kilo kaybına uğrayan Özkan’ın bağışıklık sistemi çöktüğü bunun sonucunda siroz hastalığına yakalandığı ve karaciğer yetmezliği nedeniyle organ nakline başvurduğu öğrenildi. Bu kapsamda gündeme gelen Hollywood diyeti hakkında merak edilenlerin cevaplarını derledik.

HOLLYWOOD DİYETİ NEDİR?

Hollywood diyetinin dünya çapında bu kadar ses getirmesinin nedeni 30 günlük kısa bir zaman diliminde 12 ila 18 kilo arasında kilo vermeyi hedeflemesi. Diyetin temeli sıvı alımına dayanıyor. Haftanın 2 günü üst üste sadece meyve suyu içiliyor bunun yanı sıra günde 2-2-5 litre su içmek diyetin en temel ve kesin kuralıdır.

HOLLYWOOD DİYETİ YAPAN ÜNLÜLER KİMLER?

Hollywood diyetinin geçmişi aslında 1930'lara dayanıyor. O dönemlerde "On sekiz günlük diyet" olarak bilinen Hollywood diyeti sadece greyfurt, portakal, tost, sebze ve yumurta kombinasyonları içeriyordu.

Hollywood diyetini ilk ortaya çıkaran kişi Hollywood starlarına zayıflama uzmanı olarak hizmet veren Dr. Joel Fuhram’dır. Oynadıkları roller gereği hızlı kilo alıp vermesi gereken oyuncuların birçoğu, Hollywood diyetiyle zayıfladı ve yıllar içinde moda haline geldi.

Victoria Beckham, Hollywood diyetinin popülerleşmesinde öncü olan isimlerden. Bechkam’ın yanı sıra Şarkıcı Robbie Williams, Madonna, Sharon Stone, Carmen Electra, Catherine Zeta Jones ve Rihanna gibi birçok Hollywood yıldızı da bu diyete göre beslenen ünlüler arasında yer alıyor.

Hollywood diyeti nedir? Ufuk Özkan’ın sağlığını mahfeden Hollywood diyetinin zararları…

HOLLYWOOD DİYETİNDE NELER YENİR?

Hollywood diyeti et, yumurta, yağ ve protein açısından zengin besinleri içerir. Brokoli, ıspanak, lahana, karnabahar gibi çeşitli yeşil sebzeler tüketilir. Taze meyveler, özellikle çilek, ahududu, böğürtlen, muz, portakal gibi çeşitli meyveleri tercih edilir. Diyet boyunca kırmızı et, şeker, yağ, unlu gıda, baklagiller, kremalı veya sütlü kahve, alkol kesinlikle yasaktır.

Ayrıca haftanın 5 günü en az 30'ar dakikalık yürüyüş veya orta tempolu egzersiz yapılıyor ve akşam yemekleri en geç 18.00'de; daha sonra hiçbir şey tüketilmemesi gerekiyor. Hamileler ve diyabet hastalarının bu diyeti uygulaması yasaktır.

Hollywood diyeti nedir? Ufuk Özkan’ın sağlığını mahfeden Hollywood diyetinin zararları…

HOLLYWOOD DİYETİ ZARARLARI NELER?

Uzmanlar, Hollywood diyeti gibi hızlı kilo vermeyi vaat eden programların aşırı düşük kalori alımı ve yetersiz beslenme nedeniyle birçok sağlık sorununa yol acıkabileceğine dikkat çekiyor.

"HOLLYWOOD DİYETİ TEHLİKELİ"

Hollywood diyeti sıvı tüketimi ağırlıklı olduğu için vücudun bağışıklık sistemini bozarak böbreklere zarar verebiliyor.

Vücudun ihtiyacı olan enerji, mikro ve makro besin ögeleri yeterli alınamaz. Dolayısıyla vücutta çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir.

Karaciğer ve beyin hücrelerinin çalışmasını tamamen yavaşlatır.

 Bağırsaklardaki bütirik asit yani faydalı olan asidin salgılanmasını engeller.

Hızlı kilo kaybına neden olduğu için kas kaybına ve halsizliğe neden olur.

Cilt sorunlarına neden olur.

Hızlı kilo kaybettirdiği için, diyet sonunda hızla kilo alımı meydana gelebilir.

Depresyon gibi psikolojik rahatsızlıkları beraberinde getirir.

Hollywood diyeti nedir? Ufuk Özkan’ın sağlığını mahfeden Hollywood diyetinin zararları…

HIZLI KİLO KAYBI KARACİĞER YETMEZLİĞİNE NEDEN OLUR MU?

Karaciğer gerekli hormon ve enzimleri yapan hayati organlarımızdan biri. Karaciğerin Faz 1, Faz 2 ve Faz 3 evreleri vardır ve birbirleriyle uyumlu çalışması gerekir. Faz 1, Faz 2 ve Faz 3 evrelerinin düzgün çalışabilmesi için D vitamini, Çinko, B12 ve yardımcı aminoasitlere ihtiyaç vardır.

Hollywood diyeti gibi hızlı kilo kaybı vaat eden diyet programlarında bu vitaminler yeterli düzeyde alınamaz ve dolayısıyla karaciğerin çalışma kapasitesi düşerek çeşitli hastalıklara neden olur.

HOLLYWOOD DİYETİ NASIL YAPILIR?

Hollywood diyetinde ilk iki gün sıvı ile geçildikten sonra, devam eden günlerde sabah ve öğlen hafif yiyecekler tercih edilir. Bu süreçte bol bol meyve ve sebze suları tüketilir.

  1. GÜN

Sabah: 2 dilim kepek ekmeği, 2 dilim yağsız dil peyniri, domates, salatalık, 1 katı yumurta, ıhlamur veya meyve çayı

Öğle: Limonlu ve çok az zeytinyağı gezdirilmiş bol yeşil salata.

Akşam: 100 gr. yağsız ızgara tavuk eti ve az miktar zeytinyağı ile pişmiş, limonlu 1 tabak taze brokoli.

  1. GÜN

Sabah: 2 dilim yağsız dil peyniri, domates, salatalık, ıhlamur veya meyve çayı.

Öğle: Bol yeşil salata.

Akşam: 150 gram mantar ve 2 yumurta ile yapılmış yağsız omlet.

  1. GÜN

Sabah: 2 dilim yağsız beyaz peynir, domates, salatalık, ıhlamur veya meyve çayı.

Öğle: Bol yeşil salata.

Akşam: 150 gram ızgara balıketi, yanında haşlanmış brokoli.

  1. GÜN

Sabah: 2 dilim yağsız dil peyniri, 1 kaşık diyet reçel, meyve çayı veya ıhlamur.

Öğle: Bol yeşil salata.

Akşam: 150 gram ızgara tavuk, yanında az yağda pişmiş 1 porsiyon kabak. Hollywood diyeti

  1. GÜN

Sabah: 2 dilim yağsız dil peyniri, 1 kaşık diyet reçel, meyve çayı veya ıhlamur.

Öğle: Bol yeşil salata.

Akşam: 150 gram balık eti, yanında haşlanmış 1 porsiyon brüksellahanası.

Not: Zayıflamak isteyen kişilerin diyetisyen gözetimi altında zayıflamaları daha sağlıklı tercih olacaktır.  Bu sayede diyetisyen kişinin metabolizmasına ve bedenine göre analiz yapıp daha sonra uygun diyet programı sunacaktır.

Kaynak : Mavi Kadın
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.