05 Ağustos 2020, Çarşamba 09:59

Erdostin (Erdostein)Tablet Yan Etkileri Ve Fiyatı Nedir?

Erdostin (Erdostein)Tablet Yan Etkileri Ve Fiyatı Nedir?

Erdostin Nedir Yan Etkileri Nelerdir?

Erdostin balgam söktürücü ilaçlardandır. Fiyatı:32,99 TL'dir. Erdostin antibiyotik değildir.. Erdostin; akciğerlerde toplanan yoğun kıvamlı balgamın (mukusun) rahatça atılabilmesi ve balgamın engellenmesi amacıyla kullanılmaktadır. Bu mukus tabakası, yapışkan ve koyu olduğundan, hastalar bunu dışarı çıkarmakta güçlük çekmekte, hattâ bazen hiçbir şekilde atamamaktadırlar. İşte Erdostin;, balgamı eriterek solunum yollarında biriken yoğun kıvamlı balgamı sulandırır. Böylelikle balgamın kıvamını azaltarak etkili bir öksürme sağlar ve rahatlıkla çıkarılmasına yardımcı olur. Bu ilaç, bronşlar ve akciğerler ile (bronkopulmoner)  alakalı rahatsızlıklarda ve üşütme, soğuk algınlığı gibi sorunlardan kaynaklanan solunum yollarının yolu iltihaplanmalarında faydalıdır. Solunum yollarında bulunan balgamı eriterek mukolitik (atılımı kolaylaştırıcı) özelliğe sahiptir.

Erdostin Ne İşe Yarar?

  1. Erdostin akciğerler ve bronşlarla alakalı rahatsızlıkları ve üşütme, soğuk algınlığı gibi problemlerden kaynaklanan solunum yolu iltihaplanmalarını tedavi eden bir ilaçtır ve balgamı azaltıcı özelliktedir. Meydana gelen balgamın sulanmasına yardımcı olur ve bu sayede öksürükle vücuttan atılmasını kolaylaştırır.
  2. Erdostin; larenjit (gırtlak iltihabı), farenjit (yutak iltihabı), bronşit, soluk borusu iltihabı, nefes borularının ve akciğerlerin iltihabı gibi üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde balgam söktürücü olarak rol oynamaktadır.
  3. Bilhassa Erdostin, kronik obstrüktif akciğer hastalığında (KOAH) ve kronik bronşit durumunda solunum yollarını kaplayan yoğun kıvamlı balgama karşı son derece etkilidir.

Erdostin Nasıl Kullanılır?

Erdostin, ağızdan kullanılan bir ilaçtır ve en az 1 bardak dolusu suyla beraber yutulmalıdır. Yetişkinlerde sabah akşam günde 2 defa 1’er kapsül, 7 -10 gün boyunca uygulanır. Bu süre zarfında bol bol sıvı alınması önemlidir. Bol sıvı tüketimi ilacın balgam söktürme etkisini kuvvetlendirmektedir.

Öksürük kesici ilaçlar ile beraber alınmamalıdır. Çünkü öksürük kesici ilaçların öksürük refleksini azaltıcı etkileri vardır. Bu durum, balgamın öksürük ile dışarıya atılmasını önleyecektir.

Çocuklarda kullanımı:

  1. Çocuklara verilmesi önerilmez.

Kullanmanız gerekenden daha fazla Erdostin kullandıysanız:

Günlük doz, 1200 mg'den daha fazla alınırsa mide-bağırsak sisteminde hafif derecede bazı yan etkiler görülebilir. Yüksek doz kullanımında hasta, en yakın hastaneye götürülüp, âcilen kusturulmalıdır ya da midesi yıkanmalıdır.

Erdostin’i Kimler Kullanamaz?

  1. İleri düzey karaciğer bozukluğuna bağlı ağrısı olanlar bu ilacı kullanmamalıdır.
  2. Erdostin, Şiddetli böbrek bozukluğu yaşayanlar için uygun değildir.
  3. Ülser hastalarında uygulanmaz.
  4. Erdostin ilacının yapısında bulunan etkin veya yardımcı maddelere yönelik aşırı hassasiyet (alerji) sahibi olanlar bu ilacı kullanmamalıdır.
  5. Şâyet ağır böbrek ya da karaciğer bozukluğu yaşıyorsanız ya da peptik ülseriniz mevcutsa, Erdostin tedavisine başlamayınız.

Emzirirken Erdostin Kullanımı

Eczacınız ya da hekiminiz onay vermedikçe bu ilacı kullanmayınız. Erdostin kullanımının emzirme dönemindeki etkilerine dair kesin bir veri yoktur, bu sebeple emziren anneler için tavsiye edilmez.

Erdostin kullanımı öncesinde hekiminizden ya da eczacınızdan bilgi alınız.

Hamilelikte Erdostin Kullanımı

Gebelikte Erdostin kullanımına yönelik yeteri kadar araştırma mevcut değildir. Bu yüzden gebelikte kullanılması tavsiye edilmez. Erdostin kullanırken hamile olduğunuzu anlarsanız derhal hekiminize ya da eczacınıza  başvurunuz.

Erdostin’in Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi Erdostin’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Listelenen yan etkiler organ sistemlerine ve sıklıklarına göredir.

Sinir sistemi bozuklukları

Çok seyrek: Baş ağrısı

Solunum, göğüs ve mediastinal bozuklukları

Çok seyrek: Soluk alıp vermede güçlük

Gastrointestinal bozukluklar

Çok seyrek: Tat değişiklikleri, bulantı, kusma, ishal, mide ağrısı

Deri ve deri altı doku bozuklukları:

Çok seyrek: Kaşıntı ile birlikte görülen döküntü, kızarıklık, ezgzema

Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

Sıklıklar şu şekilde tanımlanmaktadır:

Çok yaygın (≥1/10);

yaygın (≥1/100 ila <1/10);

yaygın olmayan (≥1/1.000 ila <1/100);

seyrek (≥ 1/10.000 ila <1/1.000);

çok seyrek (<1/10.000),

bilinmiyor (eldeki verilerden hareketle tahmin edilemiyor)

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT