26 Eylül 2020, Cumartesi 17:20

Ferro Sanol Duodenal Kapsül Adet Düzensizliği Yaparmı Kilo Aldırırmı?

Ferro Sanol Duodenal Kapsül Adet Düzensizliği Yaparmı Kilo Aldırırmı?

Ferro Sanol Duodenal Nedir Yan Etkileri Nelerdir?

Ferro Sanol Duodenal demir eksikliği tedavisinde kullanılan bir demir ilacıdır. Fiyatı: 20,82 TL'dir. Ferro Sanol Duodenal, kansızlıkla birlikte seyreden ya da kansızlık görülmeyen açık ve gizli demir eksikliğinin giderilmesinde tercih edilir. Bilhassa, hâmilelerde ve emziren annelerde sağlıksız beslenme sonucunda ortaya çıkan demir eksikliği anemisini (kansızlığı) tedavi etmektedir. Çocukların, hâmilelerin ve emziren kadınların kullanımına uygundur. Zayıflama diyetlerine bağlı demir yetersizliğinin, akut ve kronik kan kaybından kaynaklanan demir eksikliği anemisinin iyileştirilmesinde rol oynamaktadır. Ferro Sanol Duodenal, hem anemiyle beraber seyreden hem de anemiden bağımsız olan demir eksikliklerinin tedavi edilmesinde etkilidir.

Ferro Sanol Duodenal nadiren de olsa kadınlarda adet düzensizliği yapabilir. Ferro Sanol Duodenal bazı kişilerde iştah açıp kilo almaya neden olabilir.

Ferro Sanol Duodenal Nasıl Kullanılır?

Ferro Sanol Duodenal, her zaman hekim önerisine uygun kullanılmalıdır. Erişkinler ve 6 yaşın üzerindeki çocuklar için kullanım dozu, günde birer defa bir kapsül şeklindedir ve çiğnemeksizin bol suyla alınmalıdır. Kapsülün yutulmasında zorlanılıyorsa ya da kapsülün yutulması istenmiyor ise, kapsülün içeriği bir kaşığa dökülerek alınabilir, böylece kapsül gövdesinin yutulması gerekmez. Ancak pelletler bu şekilde kullanıldığında, ardından yeterli miktarda su içilmelidir.

Erişkinlerde, 15 yaş sonrası ergenlik döneminde ya da vücut ağırlığı 50 KG'ın üstünde olanlarda, ağır kansızlık görüldüğü takdirde, başlangıç dozu olarak 2-3 kat daha fazla dozaj ayarlanabilir. Her 1 KG vücut ağırlığı için günlük olarak 5 mg oranından daha yüksek demir alınmamalıdır.

laboratuvar izleme çalışmaları, Ferro Sanol Duodenal tedavisinin ne kadar süre boyunca devam etmesi gerektiğini belirleyecektir. Vücudun demir depoları yeniden doldurulana dek tedavi sürdürülmelidir ve oranlar ideal seviyeye ulaşmadan, ilacın kullanımı sonlandırılmamalıdır. Demir yetersizliğinin boyutuna göre, uygulanacak tedavi süresi de farklılık arzedecektir. Ancak tedavinin çoğunlukla, 10-20 hafta arasında devam ettirilmesi gerekir. Farklı bir hastalıktan kaynaklanan kronik demir eksikliği mevcutsa, tedavi daha uzun sürebilir. Demir eksikliğinin engellenmesine yönelik tedavi, çeşitli faktörlere göre farklı zaman aralığında sürebilmektedir. Örneğin, planlı ya da önceden belirlenmemiş kan verme işlemleri, gebelik ve kronik hemodiyaliz gibi durumlarda, tedavi süresi değişkenlik gösterebilmektedir.

6 yaş sonrası çocuklar için önerilen doz günlük 1 kapsül şeklinde olup, yeterli miktarda alınmalıdır ve çiğnenmemelidir.

Ferro Sanol Duodenal’in Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi, Ferro Sanol Duodenal'in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz :

 1. Soluk almada zorluk, yüz, dudaklar, dil ve boğazda şişme, kan basıncında düşme
 2. Deride aşırı hassasiyet,
 3. Cilt kızarıklığı, döküntü
 4. Kurdeşen (ürtiker).

Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin Ferro Sanol Duodenal 'e karsı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir. Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi seyrek görülür.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz.

 1. Mide yanması, karın ağrısı gibi mide barsak sistemini ilgilendiren şikayetler
 2. Kusma
 3. ishal

Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir. Ciddi yan etkiler çok seyrek görülür.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza söyleyiniz:

 1. Tedavi sonucunda zararsız olmasına karşın demirden kaynaklanan koyu renkli dışkı.
 2. Kabızlık
 3. Ayrıca dişlerde renk değişimi nadir olarak gözlenebilir ancak bu durum dişleri fırçalayarak ya da diş temizliği ile düzeltilebilir.

Bunlar Ferro Sanol Duodenal 'in hafif yan etkileridir.

Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılanırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

Diğer yan etkiler:

İstenmeyen etkiler aşağıdaki sıklık derecesine göre listelenmiştir:

 1. Çok yaygın: 10 hastada 1'den daha sık görülebilir.
 2. Yaygın: 100 hastada 1 ila 10'unda görülebilir.
 3. Yaygın olmayan: 1.000 hastanın 1 ila 10'unda görülebilir.
 4. Seyrek: 10.000 hastanın 1 ila 10'unda görülebilir.
 5. Çok seyrek: 10.000 hastanın 1'inden az görülebilir.
 6. Bilinmiyor: Eldeki verilerden hareketle tahmin edilemiyor.

Yaygınlığı Bilinmeyen Yan Etkiler

 1. Karın bölgesinde rahatsızlık,
 2. İshal,
 3. Kabızlık,
 4. Midede yanma,
 5. Kusma,
 6. Bulantı.

Bu istenmeyen etkilerin sıklığı dozla birlikte artar.

Tedavi sırasında demirden kaynaklanan dışkı renginde koyulaşma görülebilir, bu durum zararsızdır.

Seyrek Görülen Yan Etkiler

 1. Diş renginde değişim (Tedavi bittikten sonra bu renk değişimi ya kendiliğinden ya da diş macunu ile fırçalama veya profesyonel olarak dişlerin temizletilmesi ile geçer).

Sıklığı Bilinmeyen Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı,
 2. Üst karın ağrısı,
 3. Gastrointestinal (mide barsak kanalında) kanama.

Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

 1. Misafir

  oreferon depo

 
 
KAPAT