22 Ocak 2020, Çarşamba 13:45

Deriyi Uyuşturan Lokal Anestezik Spreyler Nelerdir?

Deriyi Uyuşturan Lokal Anestezik Spreyler Nelerdir?

Cildin bir kısmının belli bir oranda uyuşturmak sureti ile acının hissedilmesini önleyen, sinirlerin işlevini bir süreliğine durdurulmasını sağlayan, deriyi uyuşturan lokal anestezik spreyler hakkında bu makalemizden bilgi edinebilirsiniz.

En iyi Uyuşturucu Sprey Markaları

Xylocaine Pump Sprey

Bu sprey anestezik, lidokain ve etanol içeriklidir. Bu spreyin en çok kullanıldığı alan ise ağız içinde baş gösteren yaralardır. Ancak deri üzerinde de kullanımı mümkündür. Deri üzerinde kullanıldığı takdirde ağda gibi çeşitli işlemlerin evvelinde cildin uyuşmasında yardımcı olmaktadır. Xylocaine pump sprey emla krem ile hemen hemen aynı etkileri göstermektedir. Fakat sprey formunda olan bu ürünün, püskürtmek sureti ile değil, bir pamuk ile beraber istenilen bölgeye uygulanması önerilmektedir.

Veet Uyuşturucu Sprey

Bir çok kişinin ağda bantları ve epilasyon ürünleri ile tanıdığı Veet firması, ağda işleminin evvelinde hissedilen acı miktarının en az seviyelere indirmek adına veet uyuşturucu sprey ürününü üretmiştir. Reçete edilmeye ihtiyaç duyulmaksızın eczanelerden temin edilebilecek bu ürün, Gratis ve Watsons benzeri kozmetik mağazalarından da temin edilebilmektedir.

Anestezik bir etken madde barındırmamasıyla birlikte soğutucu ve dondurucu özelliği ile kısa bir müddet uyuşma hissi yaşanmasını sağlamaktadır. Dolayısı ile ürünün kullanılmasının ardından gerçekleştirilecek işlem için ivedi bir şekilde hareket edilmelidir.

Chloraetyl Uyuşturucu Sprey

Bir önceki anestezik üründe olduğu gibi bu ürün de dondurmak sureti ile kısa süreli bir uyuşma sağlamaktadır. Kullanıcıların ürünün tesirinden memnun kaldığı ifade edilmektedir. Ürün kullanım öncesi çalkanır ve söz konusu bölgeye yaklaşık 25 cm uzaklıktan püskürtmek şeklinde uygulanır.

Diğer Deriyi Uyuşturan Lokal Anestezik Sprey İsimleri Nelerdir?

Lokal Vemcaine Pump Sprey
Lidokain Sprey
Lamisil
Plusmed

Aneljezik Etkili Uyuşturucu Spreyler

 Bu spreyler, genel olarak soğuk algınlığı, farenjit ve benzeri hallerde meydana gelen ağız içindeki yaraların, aftların veya boğaz iltihabının beraberinde getirdiği ağrı hissinin dindirilmesinde kullanılmaktadır. Bir nevi ağrı kesici niteliği bulunmaktadır.

Uzun süreli bir etki göstermeyen fakat tedavi esnasında aktif olarak başvurulmakla birlikte çeşitli durumlarda ağrı kesici alına dek kişinin yaşadığı ağrıların dindirilmesine ve kişiyi ferahlatmaya yardımcı olmaktadır. Bu yardımı uyuşturma şeklinde sağlamaktadır.

Anestezik işlevine ek olarak antiemflamatuar işlevi itibari ile ödem yada şişlik problemlerinin giderilmesinde de etkili bir rol oynamaktadır.

En yaygın olarak kullanılanlar;

  1. Majezik Sprey
  2. Andorex Sprey
  3. Rheumon Sprey
  4. Immumax Sprey

Lokal Anestezik Spreylerin Kullanım Alanları Nelerdir?

Belli bir kısma etki eden anestezik tesirli spreyler, küçük fakat ağrı hissi büyük işlemlerin (ağda, vb.) evvelinde deriye uygulanarak acı ve ağrı hissini ileten sinirlerin uyuşturulmasını sağlamaktadır. Bu sayede hissedilecek ağrı ve acı en düşük seviyelere indirgenmiş olur.

En yaygın kullanım alanları şu şekildedir;

  1. Ağda öncesi lokal anestezik sprey kullanımı

Başta genital bölge olmak üzere yüksek duyarlılıkta bölgelere yapılacak ağda işleminin öncesinde kullanılabilmektedir. Ek olarak bacak ve koltuk altı ağdasının evvelinde de sıklıkla kullanılabilmektedir. Bahsi geçen bu anestezik spreylerin yardımı ile acı ve ağrı hissinin minimum seviyede olduğu bir ağda işleminin gerçekleşmesine olanak sunulmaktadır.

  1. Epilasyon öncesi sprey kullanımı

İğne veyahut lazer uygulamaları ile gerçekleştirilen epilasyon işlemlerinin evvelinde püskürtülerek uygulanan bu spreyler, uygulanıldığı bölgenin kısa bir müddetçe uyuşturulmasını sağlamaktadır.

  1. Kulak, burun gibi bölgelerde piercing yada küpe için delik açma işleminin öncesinde,
  2. Geciktirici işlevi görmesi amacıyla da kullanılmaktadır.

Uygulanılan kısma uyuşma hissi sağlaması bakımından bu sayede erkek bireylerin cinsel ilişkiye girmeden önce geciktirici işlevi ile kullanılması mümkündür.

  1. Dental tedavi öncesi ağız içi kullanımı

Tedaviye başlamadan evvel diş doktorları, iğne ile lokal anestezi gerçekleştireceği kısımda iğnenin vereceği acı hissinin en aza indirilmesi bakımından söz konusu bölgeye anestezik sprey uygulamaktadır. Sıklıkla reçete edilerek temini sağlanmaktadır. Talep edildiği an eczanelerden alınması mümkün olmamaktadır.

Fakat tesiri biraz daha düşük ve reçete edilmeye gerek duyulmayan çeşitli spreyler ile ağız içinde meydana gelen yaraların sebebiyet verdiği ağrıların dindirilmesi söz konusu olabilmektedir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT