05 Aralık 2021, Pazar 17:45

Hamilelikte kestane yemenin bebeğe ve anneye 10 faydası

Hamilelikte kestane yemenin bebeğe ve anneye 10 faydası

Kış mevsiminde ilk akla gelen lezzetli yiyecekler biri de kestanedir. Kestane seven anne adayları gebelik sürecinde kestane yemenin bir zararı olup olmadığını merak ederler. Hamilelik sürecinde kestane tüketmek anne ve bebek sağlığı için oldukça faydalıdır, bir zararı yoktur. Hatta kestaneyi haşlayarak tüketirlerse daha da faydalı olur. Ancak şeker hastalığı, kolesterol rahatsızlığı ve şeker hastalığı olan anne adayları, doktor onayı olmadan kestane tüketmemelidir.

Hamilelikte Kestane Yemenin 11 Muhteşem Faydası

Kestane içeriğindeki vitaminler, mineraller ve doymamış yağ asitleri bakımından oldukça zengindir. Bunun için hamilelik sürecinde kestane tüketmek; kalp hastalıkları, damar sertliği ve hipertansiyon gibi hastalıklara karşı vücudun daha güçlü olmasını sağlar.

Hamilelik sürecinde anne adayları sık sık mide bulantısı yaşarlar. Mide bulantısı günün bütün enerjisini gideren can sıkıcı bir durumdur. İşte bu yüzden hamileyken kestane tüketmek mide bulantısını hafifletir ve mide rahatsızlıklarını giderir.

Gebelik sürecinde kestane yemek faydalı olduğu gibi kestanenin kabuk ve yaprakları da oldukça yararlıdır. Bunun için kestanenin kabuk ve yaprağı haşlanır ve suyu içilirse anne adaylarının sinirlerini yatıştırır, asabiyeti geçirir ve sakinlik verir.

Kestanenin içeriğinde amino asitler bulunur. Bu amino asit, bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve anne adaylarının vücudunun daha dirençli olmasına yarar sağlar.

Hamilelik sürecinde kestane tüketmek annenin sağlığına fayda sağladığı gibi bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir ve anne karnındaki fetal gelişimine de oldukça fayda sağlamaktadır.

Hamilelik sürecinin sonlarına doğru pelvis kaslarında ağrı meydana gelir. Bu süreçte kestane yemek, ağrıların azalmasına yardımcı olur. Aynı zamanda anne adayının yorgunluğunu giderir.

Kestanenin içeriğinde riboflavin bulunur. Bu da hamilelik sürecinde vitamin eksikliğinden dolayı ağızda meydana gelen yaralar üzerinde kestane tüketmek çok faydalıdır.

Hamilelik döneminde anne adayları bağırsak sorunları yaşamaktadır. Kestane içeriğindeki yüksek karbonhidrat sayesinde vücuda enerji verir, bağırsak florasını dengeler ve kabızlığa iyi gelir.

Kestane içeriğindeki zengin mineraller ve vitaminler sayesinde kemik ve diş sağlığına fayda sağlar. Hamilelik sürecinde kestane tüketmek, kemik ağrılarını azaltır, bacak ve bel ağrılarını azaltır.  

Hamilelik döneminin ilerleyen sürecinde ağrılar meydana gelir. Aynı zamanda el ve ayaklarında ödem oluşur. Kestane zengin potasyum içeriği sayesinde gebelik sürecinde ödem oluşmasına iyi gelir. Bu süreçte kestane tüketmek, gebelikte yaşanan ağrıları azaltır, şişkinlikleri en aza indirir ve bacak uyuşmalarına oldukça iyi gelmektedir.

Hamilelik döneminde anne adayları sık sık mide ve bağırsak sorunu yaşarlar. Bu dönemde kestane tüketmek annenin midesini rahatlatır ve kronikleşen ishale iyi gelir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT