02 Haziran 2020, Salı 11:26

Melatonin İlaç Melatonin Hapı Melatonin İçeren İlaçlar Antidepresanlar

Melatonin İlaç Melatonin Hapı Melatonin İçeren İlaçlar Antidepresanlar

Melatonin uyku hormonu demektir. Bu hormon beynimizdeki hipofiz bezi tarafından salgılanır, uyku düzenimizi sağlar. Hepimiz biliyoruz ki uyku sağlığımız için çok önemlidir. Ancak, ne yazık ki milyonlarca insan uyku bozukluklarından muzdariptir. İnsomnia (uykusuzluk) ile baş etmenin birçok yol vardır. Altında yatan olası sebebi tedavi etmek genellikle ilk aşamadır. İnsomnia tedavisi için birçok ilaç bulunur.

Uyku Hormonu Melatonin Hakkında Uzmanların Verdiği Bilgiler

 1. Melatonin vücudun doğal olarak uyku saatleri civarında ürettiği bir hormondur. Bu hormon vücut saatini kontrol eder ve vücudunuza uyuduğunuzda ve uyandığınızda sinyaller gönderir.
 2. Melatonin uyku döngüsünden sorumlu beynin epifiz bezinde üretilen bir hormondur.
 3. Melatonin seviyesi kişi uyumadan yaklaşık iki saat önce artmaya başlar.
 4. Melatonin genellikle vücudun doğal uyarıcısı olarak düşünülür. Vücudunuzun biyolojik saatini düzenlemeye yardım ederek gün ve yıl zamanını sinyalleştirmede etkili rol oynar.
 5. Vücudun biyolojik saatini ayarlamak ve uykuya daha kolay dalmak için birçok kişi hap şeklinde melatonin takviyesi almaktadır.
 6. Melatonin adet döngüsünü düzenlemede de rol oynar. Adet döngüsünün süresi, sıklığı ve başlangıcını etkileyen hormonları düzenlemekten sorumludur.  
 7. Melatonin vücudunuz tarafından doğal olarak üretilen bir hormondur. Beyinde epifiz bezi tarafından üretilir ancak gözler, kemik iliği ve boğaz gibi diğer alanlarda da bulunur. Yüksek seviyeleri uykuya dalmanıza yardım edebildiğinden genellikle “uyku hormonu” olarak adlandırılır.
 8. Melatonin yatmadan önce vücudu rahatlatarak uykuya dalmanıza yardım eder. Melatonin diğer birçok fayda sağlayabilen güçlü bir antioksidandır. 
 9. Melatonin seviyeleri hava karanlıkken, vücudunuza uyku sinyali göndererek artmaya başlar.
 10. Melatonin vücut sıcaklığınızı, kan basıncınızı ve hormon değerlerinizi düzenlemeye yardım eder.
 11. Eczanelerden uyku problemi veya insomniadan muzdarip kişiler tarafından kullanılan melatonin takviyeleri alabilirsiniz. Bu takviyelerin dozajları 1-10 mg arasında değişiklik göstermektedir. İnsomnia için en iyisi yatmadan 30-60 dakika önce melatonin takviyesi almaktır.

Uyku Hormonu Melatonin İçeren İlaçlar Nelerdir?

Melatonina Tablet 
Valdoxan

Uyku Hormonu Melatonin Salgılatan Doğal Yöntemler.

Papatya Çayı İçin

Papatya çayı insomnia için bilinen doğal bir ev kürüdür. Tam sebebi bilinmese de bilimsel çalışmalar papatyadaki apigenin olarak adlandırılan bileşenin yatıştırıcı etkisi olabildiğini göstermiştir.

2016’da Gelişmiş Hemşirelik Dergisi’nde yayınlanan bir çalışma doğum sonrasındaki zayıf uyku kalitesine sahip kadınlardan 2 hafta papatya çayı içenlerin içmeyenlere göre daha iyi bir uyku kalitesine sahip olduğunu bildirmiştir.

2017’de huzurevinde yapılan diğer bir çalışmada günde 400 mg papatya özü alanların almayanlara göre daha iyi uyuduğu bulunmuştur. Çalışma Tıpta Tamamlayıcı Tedaviler’de yayınlanmıştır.

 1. Bir bardak sıcak suya 2-3 tatlı kaşığı kuru papatya karıştırın.
 2. 3-5 dakika demleyin.
 3. Süzün ve 1 tatlı kaşığı bal ekleyin. Bir tutam tarçın tozu da ekleyebilirsiniz.
 4. Bu çayı yatmadan önce sıcakken tüketin.
 5. Bu kürü her gün yapın.

Kediotu

Kediotu yatıştırıcı ve kas gevşetici özellikleriyle şifalı bir bitkidir. Rahatlamaya teşvik eder ve derin uykuyu destekler.

 1. 15 tatlı kaşığı rendelenmiş kediotu kökü ve muskatı iki bardak sıcak suda karıştırın.
 2. 15 dakika demlenmesi için bekleyin. Süzün ve için.
 3. Kalp problemlerine yol açabildiğinden bu kürü birkaç haftadan fazla düzenli aralıklarla kullanmayın.

Bir Bardak Ballı Süt

Yatmadan önce bir bardak süt içmek de uykuya dalmanıza yardım edebilir. Süt beyin kimyasal serotonine öncü olan aminoasit triptofan içerir. Triptpfan ve serotonin uyumanıza yardımcı olmada rol oynar.

Pekmez

Pekmez uykuyu desteklediğinden insomnia ile baş etmede iyidir. Beynin aminoasit triptofan kullanımına yardımcı kalsiyum bakımından zengindir. Bu aminosit uyku tetikleyici madde melatonin üretmeye yardımcı olur. Doğal yatıştırıcı olarak çalışan diğer bir mineral, magnezyum bakımından da zengindir.  

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT