29 Şubat 2020, Cumartesi 15:38

3 Aylık İğnenin Yan Etkileri 3 Aylık Korunma İğnesinden Sonra Nezaman Adet Olunur

3 Aylık İğnenin Yan Etkileri 3 Aylık Korunma İğnesinden Sonra Nezaman Adet Olunur

Doğum kontrolü için kullanılan güvenilir yöntemlerden biri de enjeksiyon uygulamasıdır. Bu yöntem dünya çapında neredeyse 30 senedir kullanılıyor. Enjeksiyon, 1 aylık (Mesigyna®) ve 3 aylık (Depo Provera®) olacak şekilde iki farklı seçenek sunuyor. Türkiye’de bu seçeneklerin ikisine de ulaşmak mümkün.

Doğum kontrol iğnesinin iki seçeneği de tüplerin bağlanması ve doğum kontrol hapı kullanılması kadar güvenilir yöntemlerdir. Ayrıca doğum kontrol haplarındaki gibi, bırakıldığı andan itibaren gebelik ihtimaline izin verir.

3 Aylık İğne Nedir?

3 aylık iğne kadınlar için etkili bir korunma yöntemidir. İğne seklinde olup kadınlarda kullanılır. Üç ay boyunca gebelikten korur. Spermlerin rahim ağzından geçişini engeller. Kadında yumurtlamayı önler. Rahim iç dokusunun ince kalmasını ve döllenmiş yumurtanın yerleşmesini engeller. Doğru kullanılırsa, gebelikten korumakta % 99 etkilidir. %99 oranında gebeliği önler, ancak %1 de olsa gebe kalma ihtimali her zaman mevcuttur. 3 aylık korunma iğnesinden sonra ne zaman adet görüleceği için belli tarih yoktur. Bu durum kişiden kişiye göre değişebilir.

3 Aylık İğnelerin Faydaları Nelerdir?

 1. Regl döneminde görülen ağrı hissi azalır.
 2. Dış gebelik riskini ortadan kaldırır.
 3. Regl kanaması miktarı azalır ve kansızlık oluşmasını engeller.
 4. Rahim kanserine yakalanma riski düşer.
 5. İlaç anne sütüne geçmediği için bebeklere herhangi bir olumsuz etkisi olmaz. Bu yüzden emzirme döneminde bulunan annelerin kullanımına da olanak tanır.
 6. Üreme sisteminde iltihap oluşmasını engeller.
 7. Doktorunuzu yalnızca 3 ayda bir ziyaret etmeniz yeterli olacaktır.
 8. Oldukça kolay bir kullanıma sahiptir.
 9. Her gün ilaç kullanmayı unutma stresi yaşamazsınız.
 10. 3 ayın sonunda yeni bir iğne yaptırmazsanız yumurtlama süreci yeniden başlar.
 11. Daha kısa süreli, miktarı az ve sık regl olursunuz.
 12. Yumurtalık kanseri, premenstrual sendrom, rahim kanseri, yumurtalık kisti, fallop tüpünde iltihap oluşması ve osteoporoz hastalıklarına karşı koruma sağlar.

3 Aylık İğne Ne Zaman Ve Nasıl Yapılır?

1 aylık enjeksiyonlar, koruyuculuğuna devam etmesi için her 4 haftada bir yenilenmelidir. 3 aylık iğnelerde ise bu süre 12 haftada birdir. Enjeksiyon uygulaması kesinlikle bir sağlık görevlisi tarafından, üst kol ya da kalçadan yapılmalıdır. En uygun zaman regl başladıktan sonraki ilk 5 gündür. Kürtaj operasyonu ya da düşük yapılmasının hemen ardından yapılabilir. Anne doğumun ardından emzirmiyorsa 3 ila 4 hafta sonrasında 3 aylık iğne uygulanabilir. Emzirme döneminde bulunan annelerde ise bu süre 6 haftadır.

3 Aylık İğne İle Hamile Kalanlar Var mı?

3 aylık iğne kullanımında gebelik ihtimali 1000’de 3ün altındadır. Yani 1000 de 1 veya 2 kişide gebelik meydana gelebilir.

3 Aylık İğnenin Yan Etkileri Nelerdir?

3 aylık iğnelerin en sık karşılaşılan yan etkisi adet düzenini bozmalarıdır. Bırakıldıktan sonrasında ya da kullanılan süreç içerisinde regl kanamaları tamamen kesilebilir. 1 sene boyunca kullanan kadınların yarısında, 3 sene devam eden kadınların ise %80’inde adet kanaması tamamen kesilmiştir (amenore). 3 aylık iğne kullanmaya yeni başlayan kişilerin adet süreleri kısalabilir ya da uzayabilir, gecikmeler ve lekelenme tarzı kanamalar yaşanabilir. Ancak bu düzensizlikler kadın sağlığı için herhangi bir risk yaratmaz. Enjeksiyon uygulaması yaptıran bazı kadınlar baş ağrısı, mide bulantısı ve baş dönmesi gibi şikayetler yaşayabilir. Bu şikayetlerin hepsi geçici etkilerdir, birkaç aylık sürecin ardından kendi kendine kaybolur. Depresyon vb. şikayetler, çok nadir olarak libido düşmesi gibi etkiler de 3 aylık iğne kullanımı sonucunda ortaya çıkabilir.  

3 aylık enjeksiyon uygulaması sonrasında bir şikayetiniz olursa ya da şikayetleriniz geçmezse vakit kaybetmeden doktorunuza danışınız. Gebelik planlaması yapıyorsanız 6 ay öncesinden enjeksiyon uygulaması yaptırmayı bırakınız.

3 Aylık İğneleri Kimler Kullanmamalıdır?

 1. Hamileler ve hamilelik riski bulunan kişiler,
 2. Aktif pıhtı atması ya da damar tıkanıklığı problemi olan kişiler,
 3. Aktif karaciğer hastaları,
 4. Meme kanseri riski ya da teşhisi bulunan kişiler,
 5. Tanısı belirsiz olan ve anormal kanama sorunu yaşayan kişiler.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT