05 Ağustos 2021, Perşembe 00:53

Geniz Akıntısı Nasıl Geçer Geniz Akıntısından Kurtulmanın 8 Doğal Çözümü

Geniz Akıntısı Nasıl Geçer Geniz Akıntısından Kurtulmanın 8 Doğal Çözümü

Geniz akıntısı yaşam kalitesini düşüren önemli bir rahatsızlıktır. Geniz akıntısı her insanda olan bir akıntıdır. Ancak çeşitli koşullar gereği ve hastalıklar sonucunda geniz akıntısı miktarında artış meydana gelir. Hal böyle olunca geniz akıntısında hem yoğunluk hem de renk koyuluğu görülür. Bu durumda da geniz akıntısı rahatsız edici bir hal alır ve geniz akıntısını ortadan kaldırmak için çeşitli yöntemlerle başvurulur. Yazımızın devamında geniz akıntısına ne iyi gelir, geniz akıntısından kurtaran ve burnun rahatlamasını sağlayan 8 farklı bitkisel tedaviyi sizler için paylaştık.

Geniz Akıntısından Kurtulmanın 8 Doğal Çözümü

Soğan kürü Tarifi ve Soğan Buğusu;

Geniz akıntısından kurtulmak için orta boy büyüklüğünde ki soğan dörde bölünür. Bin tencerenin içerisine 2 su bardağı su eklenir ve kaynatılır. Kaynayan suyun içerisine dörde bölünen soğanlar eklenir ve 5 dakika kadar kaynatılmaya devam edilir. Soğan kürünü öğlen ve akşam yemeklerinden yarım saat önce içilmelidir. Bu kür sayesinde geniz akıntısından kurtulmanız mümkündür, 15 gün boyunca düzenli uygulanmalıdır.

Güçlü bir antibiyotik ve antibakteriyel olan soğan, sinüslerin açılmasını ve geniz akıntısının geçmesini sağlar. Orta boy tencerede 1 litre su kaynatılır, içerisine doğranmış bir adet soğan eklenir ve birkaç dakika kadar daha kaynatılır. Ardından tencerenin üzerine eğilinir ve başının üstüne bir tülbent veya büyük bir bez ile örterek tenceredeki soğan suyunun buharı solunur. Bu yöntem de geniz akıntısını gidermek için etkili yöntemlerden biridir.

Elma Sirkesi;

Elma sirkesi anit enflamatuar ve antimikrobial özellikleri sayesinde geniz akıntısını geçiren etkili yöntemlerdendir. Bir bardak suyun içerisine 1 yemek kaşığı elma sirkesi eklenir ve karıştırılır. Geniz akıntısı geçene kadar düzenli bir şekilde her gün tüketilmelidir. Tercihe göre içerisine 1 tatlı kaşığı veya 1 çay kaşığı bal da ekleyebilirsiniz.

Zencefil çayı;

Zencefil anti eflamatuar özellikleri sayesinde geniz akıntısına iyi gelen doğal çözümlerden biridir. Bir su bardağı sıcak suyun içerisine bir parça zencefil atılır ve 10 dakika kadar demlenmesi beklenir. Demlenen zencefil çayı sıcak tüketilmelidir, tercihe göre içerisine bir tatlı kaşığı bal katarak tatlandırabilirsiniz. Geniz akıntısı geçene kadar her gün düzenli bir şekilde zencefil çayı içilmelidir.  

Zerdeçal;

Zerdeçal antibakteriyel ve antienflamatuar özellikleri sayesinde geniz akıntısını geçiren bitkisel tedavi yöntemlerindendir. Aynı zamanda öksürük ve nezle tedavisinde de kullanılmaktadır. Bir bardak sıcak sütün içerisine, bir tatlı kaşığı zerdeçal eklenir ve karıştırılır, sıcakken tüketilir. Geniz akıntısı geçene kadar düzenli bir şekilde içilmeye devam edilir.

Yeşil Çay;

Yeşil çay doğal antioksidanlar içerir ve geniz akıntısı için doğal çözümlerdendir. Bir bardak sıcak suyun içerisine 1 tatlı kaşığı yeşil çay eklenir ve karıştırılır. İçerisine biraz limon sıkılır ve bal ile tatlandırılarak içilmelidir. Yeşil çayı geniz akıntısından kurtulana kadar hergün 1 bardak  içmeye devam edilir.

Vicks;

Vicks mentol ve okaliptüs gibi maddeler içermektedir. Antibakteriyel özelliği sayesinde geniz akıntısının tedavisinde epey etkilidir. Vicks sırta, boğaza ve göğüse sürülür. Sürdükten bir müddet sonra rahatlatır ve geniz akıntısını zamanla geçirir.

Bal;

Bal antibakteriyel ve antienflamatuar özellikleri sayesinde çeşitli sağlık sorunlarının çoğunun tedavisinde kullanılır. Bal geniz akıntısı için doğal bir tedavi yöntemidir. Bir yemek kaşığı bal bir bardak ılık suyun içerisine koyulur ve karıştırılır. Her gün düzenli bir şekilde tükettiğiniz taktirde kısa süre içerisinde geniz akıntısının geçtiğini gözlemleyebilirsiniz.

Papatya çayı;

Papatya bitkisi antimikrobiyal ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Bir su bardağı kaynamış suyun içerisine, bir tatlı kaşığı kadar kurutulmuş papatya eklenir ve 10 dakika demlenmesinin ardından tüketilir. Her gün düzenli bir şekilde bir iki fincan içilmelidir.

Papatya buğusunu koklamak da geniz akıntısı şikayetine yardımcı olmaktadır. Orta boy tencerenin içerisine bir litre su eklenir ve kaynatılır.  Kaynayan suyun içerisine bir avuç papatya eklenir ve tencerenin kapağını kapatarak 5 dakika demlenmesi beklenir. Ardından tencere uygun bir yere koyulur ve tencerenin üzerine doğru eğilin. Buğunun kaçmaması için büyük bir bezle başınızı öreterek 5 ila 10 dakika kadar buğuyu soluyun. Geniz akıntısını gideren bu doğal yöntem aynı zaman da baş ağrınız varsa ağrınızı dindirecektir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT