26 Eylül 2020, Cumartesi 19:10

Gyno Ferro Sanol Fiyat Ne, Nasıl Kullanılır?

Gyno Ferro Sanol Fiyat Ne, Nasıl Kullanılır?

Gyno Ferro Sanol Nedir Yan Etkileri Nelerdir?

Gyno Ferro Sanol demir eksikliği tedavisinde kullanılan bir demir ilacıdır. Fiyatı:24,76 TL'dir.

Her bir ambalajı 30 kapsül içermektedir. Gyno Ferro Sanol, hem kansızlıkla beraber seyreden hem de kansızlık görülmeyen açık ve gizli ciddî demir eksikliğinin tedavisinde kullanılır. Bilhassa hamilelerin ve emziren annelerin sağlıksız beslenmesi durumunda ortaya çıkan demir eksikliği anemisinin (kansızlığın) giderilmesinde tercih edilmektedir. Çocukluk çağında, hâmilelikte ve laktasyon döneminde kullanıma uygundur. Demir yönünden yetersiz zayıflama diyetleri uygulayanlar da demir takviyesi amacıyla bu ilacı almaktadır. Aynı zamanda Gyno Ferro Sanol, akut ve kronik kan kaybının yol açtığı demir eksikliği anemisinin iyileştirilmesinde etkilidir. Anemi görülen ya da görülmeyen demir eksiklikleri için yararlanılan bu ilaç, demir eksikliği anemisinin önlenmesi ve tedavi edilmesi için kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra, gebelik ve laktasyon süreci boyunca folik asit, B12 vitamini ve demir takviyesi olarak uygulanmakta olup farklı demir eksikliklerinde de tedavi sağlamaktadır.

Gyno Ferro Sanol Nasıl Kullanılır?

Gyno Ferro Sanol, her zaman hekim önerileri doğrultusunda kullanılmalıdır. Günlük 1 kapsül alınır ve 1 bardak suyla çiğnemeksizin yutulur. Kapsülün yutulmasında güçlük çekilirse, kapsülün içeriğini bir çorba kaşığına boşaltıp o şekilde almak mümkündür. Fakat kapsül içeriğini yuttuğunuzda, ardından bol miktarda su içmeniz lazımdır. Ciddi demir yetersizliğine sahip erişkinlerde, 15 yaş sonrası ergenlik döneminde ya da vücut ağırlığı 50 KG'nın üzerindeki kişilerde hekim tavsiyesine bağlı olarak günlük doz oranı 2-3 kapsüle yükseltilebilir.

Kilo başına günlük 5 MG'nın üzerinde doz aşımı yapılmamalıdır. Tedavinin ne kadar devam edeceği, laboratuar izleme çalışmalarına göre ayarlanmaktadır. Vücudun demir depoları yeniden dolup, tüm Değerler ideal seviyeye gelinceye dek tedavinin sürdürülmesi gerekir. Demir eksikliği düzeyine göre, tedavi müddeti farklılık göstermektedir ancak çoğunlukla 10 ile 20 hafta arasında devam etmektedir. Farklı herhangi bir rahatsızlıktan kaynaklanan kronik demir eksikliği durumunda, tedavi müddeti uzatılabilmektedir. Demir eksikliğini engellemek amacıyla uygulanan tedavi, çeşitli koşullara göre değişkenlik arzetmektedir. Örneğin, kan verilmesi halinde, kronik hemodiyaliz uygulamalarında, planlı kendi kendine kan verme ve gebelik gibi durumlarda, tedavi süresinin kişiden kişiye değiştiği söylenebilir.

6 yaş sonrası çocukların kullanım dozu günlük 1 kapsül şeklindedir ve 1 bardak suyla çiğnemeden yutulmalıdır.

Gyno Ferro Sanol'un Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi, Gyno Ferro Sanol'ün içeriğinde bulunan maddelere duyarlı kişilerde yan etkiler olabilir.

Asağıdakilerden biri olursa, Gyno Ferro Sanol''ü kullanmayı durdurunuz ve derhal doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz;

 1. Soluk almada zorluk, yüz, dudaklar, dil ve boğazda şişme, kan basıncında düşme
 2. Döküntü
 3. Cilt kızarıklığı
 4. Kurdeşen (ürtiker)

Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin Gyno Ferro Sanol''e karsı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.

Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz.

 1. Mide yanması, karın ağrısı gibi mide barsak sistemini ilgilendiren şikayetler
 2. Kusma
 3. İshal

Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir.

Ciddi yan etkiler çok seyrek görülür.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza söyleyiniz;

 1. Tedavi sonucunda zararsız olmasına karşın demirden kaynaklanan koyu renkli dışkı.
 2. Kabızlık
 3. Baş ağrısı
 4. Baş dönmesi
 5. Ayrıca dişlerde renk değişimi nadir olarak gözlenebilir ancak bu durum dişleri fırçalayarak ya da diş temizliği ile düzeltilebilir.

Bunlar Gyno Ferro Sanol''ün hafif yan etkileridir.

Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT