02 Haziran 2020, Salı 12:01

Kara Çıban Göz Çıbanı Kremi Merhemi İsimleri Nelerdir?

Kara Çıban Göz Çıbanı Kremi Merhemi İsimleri Nelerdir?

Çıban Kremi İlacı, Merhem İsimleri, Tedavisi 

Çıban ciltte bulunan kıl köklerinin çeşitli nedenlerden dolayı iltihaplanması sonucu meydana gelir.  Çıbana Staphylococcus aureus isimli bakteri neden olur. Çıban genellikle iç uylukta yüzde, koltuk altı, boynun arkası, boğaz, kasık ve kalçalarda oluşur. Bağışıklık sistemi zayıf olanlarda, şeker hastalarında, sürekli oturarak çalışanlarda, kansızlık sorunu yaşayanlarda, vitamin eksikliği olanlarda, yanlış beslenenlerde çıban sorunu ile sıkça karşılaşılır. Makalemizde çıbanın geçmesi için bitkisel tedavi yöntemlerini ve çıbanın geçmesi için kullanabileceğiniz kremleri okuyabilirsiniz.

Çıban Tedavisi İçin Krem İsimleri

 1. Kara merhem ( İhtiyol Pomad). Çıban için en etkili krem budur.
 2. Fucidin krem
 3. Thiocilline krem
 4. Madecassol
 5. Travazol merhem
 6. Bactroban krem
 7. Mupobel krem
 8. Dextrocın

Çıban İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Çıbana Lokum Sarın

Lokumu ortadan kesip sulu kısmını çıbanın üzerine koyup yara bandı ile bantlayın. 1 gün bu şekilde kalsın. Ertesi gün yine yeni bir lokum ile bu yöntemi uygulayın.

Sıcak Kompres Uygulayın

Derinizdeki çıbandan hızlıca kurtulmanın en kolay yolu sıcak kompres uygulamaktır. Etkilenen deri üzerine sıcak kompres uygulamak kan akışını arttırır ve antikor ve beyaz kan hücrelerinin enfeksiyonla daha hızlı savaşmasını sağlar.

 1. Bir bezi sıcak suyla ıslatın, suyunu sıkın ve çıban üzerine bastırın.
 2. Çıban patlayana ve irini akana kadar gün boyunca tekrarlayarak uygulayın.
 3. Alanı tamamen temizleyin ve daha fazla enfeksiyonu önlemek için ilaçlı bir merhem uygulayın.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı güçlü antiseptik, antibakteriyal ve antifungal özellikleri sayesinde deri üzerindeki çıbanlar için harika doğal bir kürdür.

 1. Pamuklu bir çubuğu çay ağacı yağında ıslatın. Etkilenen alan üzerine sürün. Çıban iyileşene kadar bunu günde birkaç kez yapın.
 2. Bir diğer seçenek bir kase ılık suda birkaç damla çay ağacı yağını karıştırmaktır. Lavanta yağı da karıştırabilirsiniz. Küçük bir havluyu bu solüsyonda ıslatın ve etkilenen deri üzerinde kompres olarak 10 dakika kadar uygulayın. Günde birkaç kere tekrarlayın.

Zerdeçal

Zerdeçalın antiseptik ve anti-inflamatuvar özellikleri derinizdeki çıbanın iyileşme sürecini hızlandırabilir. Zerdeçaldaki kürkümin bileşeni ağrıyı da rahatlatmaya yardım eder.

 1. Bir miktar zerdeçal tozu ve yeteri kadar suyu yoğun bir macun yapmak için karıştırın. (toz zerdeçal, sirke ve süt kremasını karıştırarak da macun yapabilirsiniz) Çıban üzerine uygulayın ve durulamadan önce en az 20-30 dakika bekletin. Günde birkaç kez tekrarlayın. Çıbanın başının gelmesine ve birkaç gün içinde patlamasına yardım edecektir.
 2. ½ veya 1 tatlı kaşığı toz zerdeçalı bir bardak suya da ekleyebilirsiniz, kaynatın ve iltihaplanma ve çıbandan kaynaklı ağrıyı rahatlatmak için günde 2 kez için.

Soğan

Soğanlar deri enfeksiyonuyla savaşmaya ve iyileşme sürecini hızlandırmaya yardım eden antiseptik özelliklere sahiptir.

 1. Taze bir soğanı kalın dilimlere ayırın.
 2. Soğan dilimlerini çıban üzerine koyun ve bir bezle üstünü kapatın.
 3. Çıban patlayana ve içi boşalana kadar her 2-3 saatte soğan dilimlerini değiştirin.

Elma Sirkesi

Derideki çıban için bir diğer kolay tedavi elma sirkesi uygulamaktır. Doğal bir antiseptik olarak rol oynar ve deri enfeksiyonlarıyla savaşmaya yardım eden antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

 1. Bir miktar elma sirkesini suyla seyreltin ve çıban üzerine uygulamak için bir pamuk kullanın. Çıban yarılıp içi boşalana kadar günde birkaç kez tekrar edin.
 2. Alternatif olarak, elma sirkesini eşit miktarda balla karıştırıp etkilenen alan üzerine uygulayın. 15-20 dakika bekletin ve ılık suyla durulayın. Günde en az 2 kez tekrarlayın.

Sarımsak

Sarımsak doğal antibakteriyal özellikleri sayesinde çıbanlar için en etkili kürlerden biridir. Sarımsak suyu çıbanı toplar böylece patlar ve irin akar.  

 1. Nazikçe 2-3 diş sarımsağın suyunu çıkarmak için ezin. Bir pamukla çıban üzerine uygulayın ve birkaç dakika bekletin. Günde 1-2 kez tekrarlayın.
 2. Zerdeçal tozu ve sarımsak suyuğuyla bir macun da yapabilir ve çıban üzerine uygulayabilirsiniz. 10 dakika kadar bekletin. Günde birkaç kez tekrarlayın. Bu enfeksiyonu kontrol etmeye yardım edecek ve iyileşme sürecini hızlandıracaktır.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT