22 Ocak 2020, Çarşamba 14:50

Momecon Kullananlar Memnun mu Ne Kremi Cilt Lekeleri İçin mi

Momecon Kullananlar Memnun mu Ne Kremi Cilt Lekeleri İçin mi

Momecon kortizon içeren bir cilt kremidir. Momecon cildin üzerine uygulanarak kullanılan kortizon içeren kremler grubuna giren bir kremdir. Aynı zamanda güçlü kortikosteroidler grubundadır. Bu çeşit ilaçlar ciltte oluşan kızarıklık ve kaşınmayı gidermek için uygulanan kremlerdir. Momecon kremi reçete ile satılmaktadır, eğer SGK güvenceniz var ise doktora reçete yazdırarak da alabilirsiniz. SGK tarafından ödenen bir kremdir. Momecon %0.1 krem olarak 30 gr alüminyum tüp içerisinde satılmaktadır. Güncel fiyatı  7.15 TL dir.

Momecon Krem Hangi Hastalıklarda Ne İçin Kullanılır?

Momecon krem aşağıda belirtilen cilt problemlerinin tedavisinde kullanılmaktadır:

 1. Momecon tıbbi adı Psoriasis olan sedef hastalığının tedavisinde yaygın olarak kullanılır.
 2. Tıp dilinde Atopik dermatif olarak adlandırılan egzama hastalığının tedavisinde etkilidir.
 3. Tahriş edici maddelere bağlı olarak ortaya çıkan bazı iltihaplı cilt hastalıklarında kullanılır.
 4. Sedef hastalığının değişik bir türü olan dirseklerde, dizlerde, saçlı kafa derisinde.oluşan ve Psoriasis Sedef olarak adlandırılan hastalığın tedavi sürecine yardımcı olur.
 5. Vücudun farklı bölgelerinde baş gösteren kaşıntılı, pullu ve pembe lekeli deri hastalıklarının tedavisinde etkilidir.
 6. Dış maddeler tarafından cildin tahrişine sebep olan kaşıntı ve kızarıklığın iyileşmesini sağlar.

Momecon sedef hastalığı, atopik dermatit, tahriş edici maddelerin sebep olduğu veya alerjik dermatit gibi mometazon furoata yanıt veren bazı iltihaplı cilt hastalıklarının tedavisinde etkilidir. Vücudun dirsek, diz, kafa derisi gibi çeşitli bölgelerinde görülen kaşıntılı, pullanmalı, pembe lekeler sedef hastalığıdır ve Momecon krem bu hastalığın tedavisinde oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Dermatit ise cildin dış çevresel ajanlara (örn. deterjanlar) karşı reaksiyon göstermesiyle ortaya çıkarak ciltte kızarıklık ve kaşıntıya yol açan bir hastalıktır. Momecon krem bu hastalığın tedavisinde de etkilidir.

Momecon Krem Nasıl Kullanılır ?

Bu kremi kullanmadan önce yapılacak ilk şey, krem uygulanacak bölgenin ve ellerin temiz olduğundan emin olmaktır. Daha sonrasında krem, tedavi edilmesi istenilen bölgeye ince bir tabaka halinde sürülmelidir. Krem uygulunan bölgeyi kapatmaya gerek yoktur, bölge açık kalarak hava alması sağlanmalıdır. Bu kremi kullandıktan yaklaşık bir hafta sonra etkileri görülmeye başlayacaktır. Eğer krem bir hafta boyunca düzenli kullanıldığı halde krem uygulanan bölgede herhangi bir değişiklik veya iyileşme görülmediyse, bu konuyla ilgili uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Gebelik ve Emzirme Döneminde Momecon Krem Kullanılır Mı ?

Momecon kremin gebelik ve emzirme döneminde kullanılıp kullanılamayacağı ile ilgili kesin bir bilgi mevcut değildir. Cildin üst tabakasına uygulanan bir kremin anne karnındaki bebeğe etki etme olasılığı çok düşüktür. Momecon krem hamile kalmadan önce ya da hamilelik süresince bir doktor kontrolünde kullanılabilir. Kremin zararları ve yan etkileri tam olarak bilinmemekle birlikte, kullanmadan önce bir doktora danışılması tavsiye edilmektedir.

Momecon Aşağıdaki Durumlarda Kullanılamaz

 1. Mometazon furoata veya bu ilacın içindeki yardımcı maddelerden birine ve diğer topikal kortikosteroidlere karşı aşırı duyarlı (alerjik) iseniz
 2. Ağız çevresindeki iltihaplı yaralarda
 3. Aşıdan sonra gelişen deri reaksiyonlarında
 4. Suçiçeği
 5. Uçuk
 6. Göz çevresindeki deri hastalıklarında
 7. Genel olarak iltihaplı deri hastalıklarında
 8. Rozasea (yüzde görülen bir cilt hastalığı)
 9. Akne
 10. Ağız etrafında dermatit
 11. Genital kaşıntı
 12. Bebeklerde pişik
 13. Zona
 14. Diğer deri enfeksiyonları
 15. Yaygın plak tipi psöriyazis

Momecon Yan Etkileri Nelerdir?

Seyrek;

 1.  His kaybı
 2.  Kaşıntı
 3.  Deri incelmesi

Çok seyrek;

 1.  Abse
 2.  Yanma
 3.  Hastalığın şiddetlenmesi
 4.  Ciltte kuruluk
 5.  Kızarıklık
 6.  Nasır oluşumu
 7.  Sivilce

Diğer topikal kortikosteroid tedavileri sırasında seyrek olarak bildirilen lokal istenmeyen etkiler; tahriş, kıllanma artışı (hipertrikozis), deri renginde açılma (hipopigmentasyon), ağız çevresinde renk koyulaşması (perioral pigmentasyon), alerjik kontakt dermatit, deride yumuşama, sekonder (ikincil) enfeksiyon, çatlak (stria) ve terlemeye bağlı ortaya çıkan döküntü.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT