05 Ağustos 2021, Perşembe 01:39

Nezle Bulaşıcı Bir Hastalık Mıdır Nezle İçin 5 Bitkisel Çözüm

Nezle Bulaşıcı Bir Hastalık Mıdır Nezle İçin 5 Bitkisel Çözüm

Nezle, bir diğer adıyla soğuk algınlığı olarak bilinir. Nezle, üst solunum hastalıklarındadır. Dünya genelinde en hızlı yayılan hastalıklardandır. Mevsim geçişlerinde yahut kış aylarında daha çok görülen nezle; burun tıkanıklığı, burun akıntısı, hapşırma ve öksürme gibi belirtiler gösterir. Yazımızın devamında nezleye iyi gelen, nezleden kısa sürede kurtulmanızı sağlayan bitkisel çözümlere yer verdik.

Nezle Bulaşıcı Bir Hatalık Mıdır?

Nezle, dünya genelinde en hızlı yayılan hastalıklardan biri olup bulaşıcı bir hastalıktır. Nezle olan bir kimse, 5 gün boyunca başka bir kişiye nezleyi bulaştırabilir.  Kişi senede en az 1 en fazla 7 kez nezleye yakalanabilir. Daha çok kapalı ve kalabalık alanlarda yayılan nezle, kişide burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma, öksürme, baş ağrısı, hafif boğaz ağrısı gibi belirtiler gösterir.

Nezleye İyi Gelen En Etkili 5 Farklı Bitkisel Çözüm

Dr. İbrahim Saraçoğlu'ndan Nar Kabuklu Karabaş Bitkisi Çayı Tarifi

Malzemeler

 • 3 adet bozuk para büyüklüğünde nar kabuğu
 • 3 başak karabaş bitkisi (aktardan satın alabilirsiniz
 • 1,5 su bardağı su (250 ml)

Yapılışı

Cezvenin içerisine 1,5 su bardağı eklenerek kaynatılır. Kaynayan suyun içerisine bozuk para büyüklüğünde (1 lira bozuk para) nar kabuğu atılarak yaklaşık 5 dakika kaynatılır. Ardından içerisine 3 başak karabaş bitkisi eklenir ve 2-3 dakika daha kaynatılır. Ocağın altı kapatılır, cezvenin üzeri örtülerek ılımaya bırakılır. Bitki çayı ılıdıktan sonra 1 fincan tüketilir. Nar kabuklu karabaş bitkisi çayı 7 gün boyunca her gün aç karına 1 fincan tüketilir. 7 günün sonunda, nezleniz devam ediyorsa birkaç gün ara verip tekrardan nar kabuklu karabaş bitkisi kürüne başlayabilirsiniz.

Elmalı Tarçınlı Bitki Çayı Tarifi

Malzemeler

 • 1 adet elmanın kabuğu
 • 1 adet çubuk tarçın
 • 1-2 adet karanfil
 • Yarım adet limon

Yapılışı

Küçük bir tencerenin içerisine 1 adet elmanın kabuğu, 1 adet çubuk tarçın, 1-2 tane karanfil ve yarım adet limon doğranarak atılır. Tencerenin içerisindeki tüm malzemelerin üzerini geçecek kadar su ilave edilir ve orta ateşte kaynatılır. Tencerenin içerisine katılan malzemelerin kokusu çıkıncaya kadar kaynatılır. Kaynayan bitki çayı süzgeç yardımıyla fincanlara süzülür. Günde bir defa yahut iki günde bir, 1 fincan tüketilebilir.

Ihlamur Çayı Tarifi

Malzemeler

 • 1 su bardağı su
 • Bir tutam ıhlamur çiçeği (aktardan satın alabilirsiniz)

Yapılışı

1 su bardağı su cezvenin içerisine alınır ve kaynatılır. Su kaynadıktan sonra içerisine bir tutam yani bir tatlı kaşığı ıhlamur bitkisi atılır ve 1-2 dakika daha kaynatılır. Ardından cezveni üzeri kapatılarak ıhlamur çayının demlenmesi sağlanır. Ihlamur çayı 7-8 dakika demlendikten sonra tüketilebilir. Ihlamur çayını her gün bir fincan tüketebilirsiniz.

Zencefilli Çay Tarifi

Malzemeler

 • 2 su bardağı su
 • 3-4 dilim taze zencefil

Yapılışı

Cezvenin içerisine 2 su bardağı su koyulur ve kaynatılır. Kaynayan suyun içerisine 3-4 dilim taze zencefil atılır. Cezvenin kapağı kapatılarak yaklaşık 10 dakika demlenmesi beklenir. Demlendikten sonra içerisine dilerseniz 2 dilim limon ve 1 yemek kaşığı bal katabilirsiniz. Zencefil çayı demlendikten sonra süzgeç yardımıyla fincanlara süzülür.  Zencefilli çayı her gün bir fincan tüketebilirsiniz.

Soğan Kürü Tarifi

Malzemeler

 • 1 adet kuru soğan (beyaz yahut mor soğan ile değil, açık kahverengi soğan kullanılır)
 • 2 su bardağı su

Yapılışı

Küçük bir tencerenin içerisine 2 su bardağı su koyulur. Soğanın kabuğu soyulur, soğan 6 eşit parçaya bölünerek tencerenin içerisine atılır. Tencerenin kapağı kapatılarak yaklaşık 5-6 dakika boyunca kaynatılır. Soğan suyu ılıdıktan sonra süzgeç yardımıyla bardağa süzülür. Tam bir hafta boyunca her gün bir bardak soğan suyu içilir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT