05 Ağustos 2020, Çarşamba 10:41

Perebron Öksürük Şurubu Nedir Yan Etkileri Faydaları

Perebron Öksürük Şurubu Nedir Yan Etkileri Faydaları

Perebron Şurup Nedir Ne İşe Yarar Yan Etkileri Nelerdir?

Perebron öksürük şurubu olarak bilinir. Fiyatı: 13,36 TL'dir. Perebron, öksürük şurubu özelliğinin yanı sıra soğuk algınlığına bağlı ateş, ağrı, iltihap gibi sorunları geçirmeye yardımcı olur. Perebron şurup; üst solunum yolu rahatsızlıklarının yol açtığı şikâyetleri tedavi eden bir ilaç olup, grip, soğuk algınlığı, alerjik rinit ve nezle gibi pek çok hastalığın iyileştirilmesinde tercih edilmektedir. Perebron şurubun kullanım alanları, aşağıda detaylı olarak açıklanmıştır.

Perebron şurup neye iyi gelir? sorusunun cevabına geçmeden önce, Perebron şurubun yapısından kısaca bahsetmek faydalı olacaktır. Bu ilaç, oksolamin adlı bir etkin madde barındırmaktadır. Tahrişi gidermekte, ağrıyı dindirmekte ve yüksek ateşi düşürmektedir. Bunun yanı sıra, balgamı yumuşatmakta ve öksürüğü durdurmaktadır. Hava kirliliğinden ve sigara kullanımından kaynaklanan öksürüğe, boğmaca rahatsızlığına faydalıdır. soğuk algınlığı, nezle, bronşektazi, solunum yolları iltihaplanması ve kronik bronşit sebebiyle oluşan öksürüklere de çok iyi gelir.

Perebron Şurup Ne İşe Yarar?

 1. Öksürüğün giderilmesinde etkilidir.
 2. Solunum yolu iltihaplanmalarını tedavi eder.
 3. İltihaplanmanın yol açtığı tahriş, ağrı ve yüksek ateş gibi şikayetleri ortadan kaldırır.
 4. Solunum yollarında biriken balgamın atılmasına yardımcı olur.

Perebron Şurup Nasıl Kullanılır?

Perebron şurup, ağızdan alınmakta olup, yemek sonrasında kullanılır. İlacın kullanımından önce, gerektiği takdirde sulandırılabilir ve bu işlemk, ilaca muadil oranda suyla yapılmalıdır. Perebron şurubun, hekim tarafından nasıl yazıldıysa ona uygun kullanılması gerekmektedir. İlacın şişesi, her kullanımdan evvel yavaşça çalkalanır, ardından doz ölçüm kaşığıyla veya ölçüm kabıyla alınır. Midenizde tahriş ve ağrıya sebep olmaması için, yemek sonrasında tok karnına almanız gerekir. Günde 4 kere, 3-4 saat aralıklarla yemeklerin ardından kullanılır ve gerektiğinde eşit oranda suyla sulandırılabilir. Şurubun sulandırılması, ağızdaki his kaybını minimum seviyeye indirecektir. Bazen duyarlı bebeklerde aç karnına kullanıldığında, kusma ve bulantıyı hafifletir.

Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar: 2 yaş sonrası çocuklar için tavsiye edilen doz, günde 4 defa yemeklerin ardından 5 ml’lik 1-2 ölçek şeklindedir. Erişkinler için önerilen doz ise, günde 4 defa, yemeklerin ardından 5 ml’lik 3 ölçek şeklindedir.

Hekiminiz, Perebron şurubu ne kadar süre boyunca ve hangi doz oranıyla kullanmanız gerektiğini belirleyecektir.

Uygulama yolu ve metodu: Yemeklerin ardından, ağızdan alınmakta olup, gerekli görülürse eşit oranda suyla sulandırılarak kullanılabilir.

Değişik yaş grupları

Çocuklarda kullanımı: 2 yaşın altındaki çocukların halüsinasyon görmelerine yol açabileceği için 2 yaş öncesi bireylerde kullanımı sakıncalıdır.

Yaşlılarda kullanımı: Yaşlı bireylerde Perebron tedavisine yönelik herhangi bir farklılık söz konusu değildir.

Şâyet midenizde aşırı duyarlılık mevcutsa, bu ilacı yemeklerin ardından alınız. Şurubu eşit oranda suyla karıştırarak yan etkilerin engellenmesi mümkündür.

Perebron Şurubun Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi, Perebron şurubun içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Aşağıdakilerden biri olursa Perebron şurub’u kullanmayı durdurunuz ve derhal doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

 1. Ağız, yüz ve/veya boğazda şişme (anjiyonörotik ödem [mukoza ve cilt altı dokularda meydana gelen ani şişme]),
 2. Nefes alma güçlükleri (göğüste sıkışıklık veya hırıltı),
 3. Ölümcül olabilen veya şoka sebebiyet veren kan basıncında ani düşme.

Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin Perebron şurub’a karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.

Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

 1. Çok ender olarak aşırı hassasiyeti olanlarda ürtiker (kurdeşen) görülebilir.

Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir.

Ciddi yan etkiler çok seyrek görülür.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz doktorunuza söyleyiniz:

 1. Ağız mukozasında geçici his azalmasına sebep olabilir,
 2. Ender olarak özellikle hassas bireylerde aç karnına verilince bulantı, kusma, mide yanması ve bağırsak hareketlerinde artmaya sebep olabilir. Şurubun eşit miktarda su ile karıştırılması ve yemekten biraz sonra verilmesi ile bu durum genellikle önlenebilir,
 3. Nadiren, çocuklarda göz yanılsamasına sebep olabilir.

Bunlar Perebron şurub’un hafif yan etkileridir.

Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

2 Yorum

 1. Misafir

  Kizima bu surubu icirdim cok korktum birden bire delirmis gibi hareketler etmeye basladi ne yapacagimi sasirdim cok uzuldum bidaha asla yavruma icirmem daha ucbucuk yasinda

 2. Sevgi

  Mrblar oglum 8 yaainda bu ilaci ictigi ikinci gunu kolunda ve de bacaginda kaşıntı ve de kabarciklar olustu sebebi ne olabilir.

 
 
KAPAT