05 Ağustos 2020, Çarşamba 10:18

Saneloc 50 mg İlaç Fiyat Nedir Yan Etkileri Nelerdir?

Saneloc 50 mg İlaç Fiyat Nedir Yan Etkileri Nelerdir?

Saneloc Ne İşe Yarar Etken Maddesi Nedir Yan Etkileri Nelerdir?

Saneloc yüksek tansiyon düşürücü ve kalp ilaçlarındandır. Saneloc'un fiyatı: 12,58 TL'dir. Saneloc 50 mg, 100 mg ve 150 mg olarak satıştadır. İlacın etken maddesi Metoprolol süksinat' tır.

Saneloc Ne İşe Yarar? Ne İlacı?

 1. Stres hormonlarının kalp üzerindeki etkisini hafifletir.
 2. Eskiden kalp krizi yaşamış hastalarda, bu problemin tekrarlama ihtimalini en aza indirir.
 3. Kalp ritmini yavaşlatarak nabzı düzenler.
 4. Kalp hareketlerini düzene sokar.
 5. Kan basıncında artışa engel olur.
 6. Göğüs ağrılarına karşı koruyucu etki gösterir.

Saneloc eskiden kalp krizi yaşamış hastaların yeniden aynı problemle karşılaşma riskini ve ölüm riskini en aza indirir. Saneloc üzerine yapılan araştırmalarda bu ilacın, orta ve ciddi yüksek tansiyon rahatsızlığına sahip erkeklerin kalp damar hastalıklarına bağlı ölüm riskini düşürdüğü tespit edilmiştir. Kalbin maruz kaldığı baskıyı azaltan Saneloc, böylece anjina pektoris (göğüs ağrısı) riskini de düşürür. Ayrıca Saneloc, migren için koruyucu tedavi sağlar.

Saneloc Nasıl Kullanılır?

Saneloc ağız yoluyla kullanılan bir ilaçtır. Tabletlerin en az yarım bardak su ile beraber tek parça olarak yutulması gerekir. Tabletler bölünerek de alınabilir. Tabletler ezilmeden ve çiğnenmeden kullanılmalıdır. Saneloc, daima doktor tarafından bildirilen ölçüler doğrultusunda uygulanmalıdır. Herhangi bir sorunuz varsa, eczacınızdan ya da hekiminizden bilgi almanız gerekir. Saneloc tabletin etkisi bütün gün sürmektedir, bu nedenle günlük 1 adet kullanılması yeterlidir.

Kullanmanız gerekenden daha fazla Saneloc kullandıysanız

Saneloc’u aşırı dozda kullanmak, bazı yan etkilerin oluşmasına sebep olabilir. Doz aşımının yol açacağı belirtiler şunlardır: Nefeste daralma, yavaş ya da düzensiz kalp ritmi, baş dönmesi, ayaklarda şişme, göğüste ağrı, yorgunluk, düşük nabız, kalp atımının göğüste hissedilmesi, zihinsel düzensizlik, deride soğuma, huzursuzluk, bulantı, hava yollarında daralma hissi, morarma, kusma, bilincin kısmî veya tam olarak yitirilmesi (koma) ve kalbin durması.

Bu itibarla, hiçbir zaman kullanılması gerekenden daha fazla doz alınmamalıdır. Kullanılan doz oranı, doktorunuzun belirttiği şekilde olmalıdır. Doz aşımının etkileri, ilaç kullanımından 20 dakika-2 saat geçtiğinde ortaya çıkar. Burada yazılı olan belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız hemen hekiminize ya da size en yakın hastaneye başvurunuz.

Saneloc’u Kimler Kullanamaz?

 1. Kalp ile alâkalı sorunlar yaşayanlar bu ilacı kullanmamalıdır.
 2. Sinüs bradikardisi (kalp hızında yavaşlama) mevcutsa, Saneloc kullanılmamalıdır.
 3. Düşük kan basıncına sahip hastalarda Saneloc tedavisi uygulanmamalıdır.
 4. Kan dolaşımında bozukluk olanlar Saneloc kullanmamalıdır.
 5. Akciğer hastalarında Saneloc tedavisi yapılmamalıdır.
 6. Feokromositoma (kronik hormon yüksekliğine bağlı olarak kan basıncında artış) sorunu yaşıyorsanız Saneloc kullanmamanız gerekir.
 7. Metoprolol süksinat etkin maddesine, Saneloc'un içerisinde yer alan yardımcı bileşenlerden herhangi birine ya da bu gibi başka ilaçlara (beta reseptör blokerlere) aşırı duyarlıysanız, bu ilacı kullanmanız sakıncalıdır.

Saneloc’un Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi Saneloc ’un içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Yaygın Görülen Yan Etkiler :

 1. Baş ağrısı, sersemlik, baş dönmesi, kalp atım hızında azalma, çarpıntı, ellerde ve ayaklarda soğukluk, karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal, kabızlık, yorgunluk

Yaygın Görülmeyen Yan Etkiler :

 1. Depresyon, konsantrasyon bozuklukları, uyku hali veya uykusuzluk, kabus görme, karıncalanma ve uyuşukluk hissi, kalp yetmezliği belirtilerinin kötüleşmesi, kalp krizi sırasında kan basıncının önemli ölçüde düşmesi (kardiyojenik şok), göğüs ağrısı, kalp bloğu, nefes daralması, hava yollarında darlık hissi, kilo alma

Seyrek Görülen Yan Etkiler :

 1. Kanın pıhtılaşmasını sağlayan hücrelerde azalma (trombositopeni), sinirlilik, huzursuzluk (anksiyete), iktidarsızlık dahil cinsel problemler, hafıza güçlüğü, zihin karışıklığı, hayal görme, görme bozuklukları, gözlerde kuruluk, kızarıklık ve/veya tahriş, kulak çınlaması, EKG’de kalp iletim bozuklukları, düzensiz kalp atımı, şişlik (ödem), bayılma, tat alma bozukluğu, karaciğer problemleri (karaciğer fonksiyon test anomalileri), deride aşırı duyarlılık (allerjik) reaksiyonları, sedef hastalığının kötüleşmesi, ışığa karşı duyarlılık reaksiyonları, geri dönüşümlü cinsel isteksizlik, aşırı terleme, saç dökülmesi

Çok Seyrek Görülen Yan Etkiler:

 1. Unutkanlık/hafıza zayıflığı

Yaygınlığı Bilinmeyen Yan Etkiler :

Göz iltihabı benzeri belirtiler, kan dolaşım bozukluğu olan hastalarda kan akımının kesilmesine bağlı olarak dokuların çürümesi veya ölmesi (gangren), nezle, ağız kuruluğu, karaciğerin iltihaplanması (hepatit), eklem ağrısı, kas krampları

Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

Yan etkiler aşağıdaki gibi sıralanmıştır;

Çok yaygın : 10 hastanın en az birinde görülebilir.

Yaygın : 10 hastanın birinden az, fakat 100 hastanın birinden fazla görülebilir.

Yaygın olmayan : 100 hastanın birinden az, fakat 1000 hastanın birinden fazla görülebilir.

Seyrek : 1000 hastanın birinden az görülebilir.

Çok seyrek : 10.000 hastanın birinden az görülebilir.

Bilinmiyor : Eldeki verilerden tahmin edilemiyor.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT