18 Ocak 2021, Pazartesi 14:18

Sekrol Pediatrik Şurup Nedir Fiyatı ve Yan Etkileri

Sekrol Pediatrik Şurup Nedir Fiyatı ve Yan Etkileri

Sekrol şurup balgamı sulandırarak dışarı atılmasına yardımcı olan bir ilaçtır. Kısaca balgam söktürücüdür. Fiyatı:22,50 TL'dir. Solunum yollarını balgamdan temizleyerek nefes darlığını tedavi eder ve öksürüğe iyi gelir. Sekrol şurup amber renkteki cam şişelerde satılmaktadır. Her bir şişe 150 mL şurup içermektedir. Şişeyle beraber 2.5-5 mL işaretli kaşık ölçeği de sunulmaktadır. Âniden başlayarak hızlı bir şekilde ilerleyen akut solunum sistemi rahatsızlıklarında kullanılan bu ilaç, çeşitli kronik hastalıkların iyileştirilmesinde de etkilidir. Yapışkan ve koyu kıvamlı balgamın vücuttan uzaklaştırılmasını sağlayarak hastayı rahatlatır.

Hekiminiz size bu ilacı reçete ederken hangi talimatlara uymanız gerektiğini bildirdiyse onlara göre hareket etmeniz gerekir. Tedaviniz boyunca hekiminizin önerileri dışına çıkmayınız. İlaç kullanım öncesinde iyice çalkalanmalıdır.

Sekrol Şurup Nasıl Kullanılır?

Yetişkinlerde; tedavinin ilk 2-3 gününde günde 3 defa 1 ölçek (5 mL), sonra günde 2 defa 1 ölçek ile 8-10 gün devam edilir.

Çocuklarda;

 1. 0-2 yaş arasında: Günde 2 defa 1/4 ölçek (1.25 mL), kullanılır.
 2. 2-5 yaş arasında: Günde 3 defa 1/4 ölçek (1.25 mL), kullanılır
 3. 5-12 yaş arasında: Günde 2-3 defa 1/2 ölçek (2.5 mL). kullanılır

Tedavinin başlangıcında dozlar bir misli arttırılabilir.

Doktorunuz Sekrol şurup ile tedavinizin ne kadar süreceğini size bildirecektir

Hamilelikte Sekrol Şurup Kullanımı

İlacın kullanımı öncesinde mutlaka eczacıya veya doktora danışılmalıdır. Hamilelikte bu ilacın kullanımına ilişkin yeteri kadar veri yoktur. Bunun için gebeliğin ilk 3 aylık döneminde, hekim tarafından tedavinin yararları ve muhtemel zararları etraflıca değerlendirilip gerekli görülmedikçe kullanılmamalıdır. Tedaviniz devam ediyorken hamile olduğunuzun farkına varırsanız bu durumu derhal eczacınıza yahut hekiminize  bildiriniz.

Emzirirken Sekrol Şurup Kullanımı

Bu ilaç ile tedaviye başlamak için doktorun ya da eczacının onayını almalıdır. Emzirme döneminde kullanımı ekstra dikkat gerektirir.

Sekrol Şurubun Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi, Sekrol şurubun içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Aşağıdakilerden biri olursa, Sekrol’ü kullanmayı durdurunuz ve derhal doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

 1. Ciltte döküntü
 2. Mukozalarda değişiklik
 3. Yüzde şişme
 4. Nefes almada güçlük

Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir.

Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin SEKROL’e karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir. Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

 1. Ciltte döküntü

Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir.

Ciddi yan etkiler çok seyrek görülür.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza söyleyiniz:

 1. Bulantı, kusma
 2. Karın ağrısı
 3. İshal
 4. Kuvvetsizlik
 5. Baş ağrısı
 6. Kaşıntı

Bunlar Sekrol’ün hafif yan etkileridir

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT