17 Nisan 2021, Cumartesi 01:25

Yavru Kedim Sürekli Isırıyor Kediler Sahiplerini Neden Isırır

Yavru Kedim Sürekli Isırıyor Kediler Sahiplerini Neden Isırır

Yavru veya yetişkin kediler insanları çeşitli sebeplerden dolayı ısırabilirler. Yani kedi neden ısırır? sorusuna tek bir yanıt verilemez. Kedi ısırmasının nedenleri aşağıda bildirilmiştir.

Kedilerde Isırma Neden Olur?

Bir kedi yavruluk döneminde doğru eğitilmediyse ve hep kendi başına bırakıldıysa büyüyünce insanları ısırma davranışıyla yaygın olarak karşılaşılabilir.

  1. Aslında ister yavru ister yetişkin olsun kediler çoğu zaman saldırı amacıyla ısırmamakta, bunu oyun için yapmaktadır. Fakat kedilerin ısırması rahatsızlık verebilir. Ona yavruyken eğitim vermeye özen göstermelidir. Çünkü yetişkin kedileri eğitmek daha güçtür. Ancak eğitim sırasında yumuşak davranmalı, kediye karşı sert tavırlardan uzak durulmalıdır.
  2. Kediniz sizi üst üste ısırıyor, devamlı yalıyorsa bilin ki oyun oynamak istiyordur.
  3. Kediler bazen saldırma amacıyla ısırsa da genellikle sevgisini dışa yansıtmak için de ısırmayı tercih etmektedirler. Kediler sahibine karşı böyle bir sevgi gösterisinde bulunduğu gibi, farklı insanlara da bu tarz şirinlikler yaptığı olur. Hani biz çok sevdiğimiz bir bebeği veya çocuğu ısırarak severiz ya; işte kedilerin iyi niyetli ısırması da bunun gibidir.
  4. Kedilerde ısırma 'oyun oynayalım mı?' anlamı da taşır! Hele
  5. yavru kediler bunu sıklıkla yapar. Canı oyun oynamak istiyorsa sizi, oyuncaklarını veya aynı ortamda yaşadığı kedileri ısırarak mesaj vermeye çalışır. Yavru kedi besleyenler iyi bilir; kediler sahiplerinin ellerine ve ayaklarına saldırmayı severler. Tabii ki bu gerçek bir saldırı değildir. Ama yine de kedinin sivri dişleri ve tırnakları sahibinin canını acıtır, bu da bir gerçektir. Kedi hâlinden memnundur memnun olmasına da; sahibi için durum tam tersidir! O elini, ayağını çeker ama kedi, sahibinin bu hareketini de oyun olarak algılar. Bu oyun biraz rahatsız edici olsa da eğlencelidir.
  6. Kedinizi seviyorsunuz veya kendinizi kaptırmış onunla oyun oynuyorsunuz. Aman dikkat, sizi birdenbire ısırabilir! Endişelenmeyin, bu acıtacak kadar değil hafif bir ısırma olur. Kedilerle içli dışlıysanız defalarca başınıza gelmiştir. Kedi bununla size oyun oynamak istediğini anlatmaya çalışır. Sizi seviyorsa, sizinle vakit geçirmekten hoşlanıyorsa böyle yaramazlıklar yapması normaldir. Yani paniğe kapılmamalısınız, her şey yolundadır.
  7. Fakat kedilerin ısırması her zaman bu anlamı taşımaz. Kediler öfkelendiklerinde de ısırırlar. Kediniz sizi neden ısırıyor? Davranışlarını gözlemleyerek bu sorunun cevabını bulabilirsiniz. Örneğin kedi sinirlendiyse ısırmadan önce agresif hareketler yapar, kızdığını ses tonuyla da belli eder.
  8. Kediler gelişme dönemlerinde ısırmaya daha meyillidirler. Bu hem nesnelere hem de insanlara karşı olabilir.

Yavru Kediler Neden Isırır?

Yavru kedilerin dişleri kısa sürede çıkar. Bu aşamada kedinin dişleri gelişirken şiddetli kaşıntı meydana gelir. Nitekim söz konusu olay bebeklerin diş çıkarma evresinde de yaşanır. İşte bu kaşıntıdan kurtulmak için ne buldularsa çiğneyip ısırırlar. Ona bir diş kaşıma oyuncağı alarak yardım edebilirsiniz.

Oyun oynama isteği de yavru kedilerde ısırma sebepleri arasındadır. Bu süreçte onlar için varsa yoksa oyundur! Bilhassa yavru kedi sahibiyle oynarken âni bir sürpriz yaparak onu ısırabilir. Zaten yavru kedisi olan biri onun ısırmasına da alışmıştır. Yavru kedilerin ısırma alışkanlığı ev eşyaları için de geçerlidir. Hiç fark gözetmeksizin her şeyi ısırmaya eğilimlidirler. Bunu bırakmaları için onları eğitmek gerekir. Isırma huyundan vazgeçmesi için yaptığının uygun olmadığını öğrenmelidir.

Bir yavru kediye sahipseniz ve kediniz her şeyi ısırmaya çok meraklı ise ona bunun yanlış olduğunu öğretmelisiniz. Diş kaşıma oyuncağının dışında bir yeri ısırmaması gerektiğinin bilincinde olmalıdır. Aksi takdirde yetişkin olduktan sonra da bu davranışını sürdürecektir. Saldırmak amacıyla yapmıyor olsa bile rahatsızlık verici boyuta geleceğinden dolayı ısırma alışkanlığının önünü almak lâzımdır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT