18 Ocak 2021, Pazartesi 13:45

Rivotril Damla Fiyatı Nedir, Nasıl Kullanılır?

Rivotril Damla Fiyatı Nedir, Nasıl Kullanılır?

Rivotril damla; bebek, çocuk ve yetişkin hastalarda Sara (epilepsi) tedavisi için uygulanır. Nöbet şiddetinin ve sayısının azalmasını sağlar. Fiyatı:10,46 TL'dir.

Rivotril Damla Nasıl Kullanılır?

Rivotril damla ağız yolu ile kullanılmakta olup yemek öncesi veya yemek sonrası alınabilir. Rivotril damla asla ağzın içerisine damlalığından damlatılarak kullanılmamalıdır. Damlalıktan kaşığa akıtılmalı ve meyve suyu, çay ya da su ile karıştırılarak uygulanmalıdır.

Yetişkinlerde Rivotril Damla Kullanımı

 1. Genel olarak başlangıç dozu 3 doza bölünmüş olarak günde 1 mg’dır.
 2. Bu doz kademeli artırılır (Her üç günde bir 0.5 mg). Erişkinlerde günlük maksimum doz 20 mg’dır ve aşılmamalıdır.
 3. Doktorunuz düşük doz Rivotril damla ile tedaviye başlayacaktır ve size uygun dozu bulana kadar 2 ila 4 hafta içerisinde kademeli olarak dozu artıracaktır.
 4. Hekiminiz muhtemelen önerilen dozu her gün eşit aralıklarla almanızı isteyecek, bunun için dozun 3 parçaya bölünerek uygulanması gerektiğini bildirecektir.
 5. Günlük dozun eşit oranda bölünmesi mümkün olmazsa dozun en büyük kısmı yatmadan önce alınmalıdır.

Çocuklarda kullanımı:

Rivotril’in değişik yaş grubundaki çocuklarda kullanım dozuna ilişkin bilgiler aşağıdaki gibidir:

0 – 1 yaş aralığındaki çocuklar (Yeni doğanlar) Başlangıç dozu; günde 0,25 mg veya daha az. Doz, günlük 0,5 – 1 mg’a kadar, kademeli olarak yükseltilebilir.

1 – 5 yaş aralığındaki çocuklar (Küçük çocuklar)Başlangıç dozu; günde 0,25 mg veya daha az. Doz, günlük 1 – 3 mg’a kadar, kademeli olarak yükseltilebilir

5 – 12 yaş aralığındaki çocuklar (Büyük çocuklar)- Başlangıç dozu; günde 0,5 mg veya daha az.Doz, günlük 3 – 6 mg’a kadar, kademeli olarak yükseltilebilir.

Yaşlılarda kullanımı:

Başlangıç dozu; günde 0,5 mg veya daha az.

Doz, günlük 4 – 8 mg’a kadar, kademeli olarak yükseltilebilir. Günlük maksimum doz 20 mg’dır.

Rivotril Damlayı Kimler Kullanamaz?

 1. Hekim bunun tersini ifade etmediği sürece bu damla gebe veya gebe kalma ihtimali olanlar tarafından kullanılmamalıdır.
 2. Yine doktor tarafından önerilmedikçe emziren anneler de bu damlayı kullanmamalıdır.
 3. Akciğer hastalığı ya da solunum problemleri olanlar bu ilaç ile tedaviye başlamamalıdır.
 4. İleri düzey karaciğer sorunu yaşayanlar bu ilacın kullanımından uzak durmalıdır.
 5. Kas zayıflığı ve yorgunluğuyla seyreden Miyastenia gravis isimli rahatsızlığa sahipseniz bu ilacı kullanmaktan kaçınmanız gerekir.
 6. Rivotril damla yyku apnesi olan yani uyuduğu sırada solunumu geçici bir süreliğine duran kişiler için de uygun değildir.
 7. Dar açılı glokom (göz içi basıncın artışı) durumunda kullanılmamalıdır.
 8. Klonazepam etken maddesine, RİVOTRİL’in içerisinde yer alan yardımcı bir maddeye; temazepam, flurazepam ve diazepam gibi benzodiazepin türlerine aşırı duyarlılık mevcutsa bu ilaçla tedavi olmaktan sakınılmalıdır.

Rivotril Damlanın Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi, Rivotril’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Aşağıdakilerden biri olursa, Rivotril’i kullanmayı durdurunuz ve derhal doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

 1. Vücudun alerji oluşturan maddelere karşı verdiği çok şiddetli yanıt, ani aşırı duyarlılık (Ağız, yüz, dudak, dil veya boğazda şişme, nefes darlığı gibi)
 2. Kalp durmasını içeren kalp yetmezliği
 3. Solunum yetersizliği

Eğer bir bebeğe veya küçük çocuğa RİVOTRİL veriliyorsa, onları dikkatli şekilde izleyiniz. Bunun sebebi, nefes almada güçlük, öksürme veya tıkanma gibi sorunlar yaşabilme ihtimallerinin olmasıdır Bu durum, tükürük salgılarındaki artış sebebiyle oluşabilir.

Bunların hepsi çok ciddi etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise sizin RİVOTRİL’e karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

 1. Uykululuk hali, kasların gerginliğini yitirmesi, baş dönmesi, sersemlik, hareket kontrolünde zorluğa bağlı yürüme bozukluğu (Ataksi), reaksiyonlarda yavaşlama,
 2. Cinsel istekte azalma,
 3. Baş ağrısı,
 4. Bulantı, mide üstünü kapsayan üst karın bölgesinde görülen belirtiler (Epigastrik semptomlar),
 5. Kurdeşen, kaşıntı, deri döküntüsü, geçici saç dökülmesi, deride renk değişiklikleri,
 6. İdrar kaçırma,
 7. Ereksiyon zorluğu,
 8. Trombosit (Kan pulcuğu) sayısında azalma,
 9. Çocuklarda ikincil cinsiyet özelliklerinin (Tüylenme, erkek çocuklarda ses kalınlaşması) geri dönüşümlü olarak erken gelişmesi,
 10. Konsantrasyon bozukluğu, huzursuzluk, zihin karışıklığı, kişinin kendisinin içindenbulunduğu zaman ve yerin farkında olma yeteneğinde bozukluk, uyarılabilirlik (Eksitabilite), uyaranlara karşı aşırı duyarlı olma durumu (İrritabilite), saldırgan davranışlar, huzursuzluk, sinirlilik, düşmanca davranışlar, kaygı, uyku bozuklukları, kabuslar, yaşanırcasına rüyalar,
 11. Özellikle uzun süreli ve yüksek doz tedavide konuşma veya dil ile ilgili bozukluk (Dizartri), hareketlerin uyumunda azalma, gözün istemsiz, hızlı ve ritmik hareketleri (Nistagmus), ileriye yönelik unutkanlık (Anterograd amnezi),
 12. Özellikle uzun süreli ve yüksek doz tedavide geri dönüşümlü görme bozuklukları (Çift görme),
 13. Düşme ve kırık riskinde artış (Yaşlı hastalarda).

Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz doktorunuza söyleyiniz:

 1. Kas güçsüzlüğü
 2. Yorgunluk (Bitkinlik, halsizlik)

Bunlar RİVOTRİL’in hafif yan etkileridir. Bunların hepsi çok yaygın görülür. Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT