25 Kasım 2020, Çarşamba 22:14

C Vitamininin Cilde Faydaları Neler Cilde Nasıl Uygulanır

C Vitamininin Cilde Faydaları Neler Cilde Nasıl Uygulanır

C vitaminin cilde faydaları çoktur. Bu vitamin tablet formunda veya gıdalarla alınabileceği gibi eczaneden kapsülü temin edilip cilde o şekilde de uygulanabilir. İkisi de cilt için yararlı olup cildin sağlığını ve görünümünü olumlu etkileyecektir. Nitekim C vitamini barındıran kremler de yaygın olarak kullanılmaktadır.

C Vitamini Cilde Nasıl Uygulanır?

Eczaneden RedoxC vitamini ampül satın alın. Haftada 1-2 kez bu ampülü kırın, küçük bir kaseye dökün. Bunu yüzünüze sürün. Gece yatmadan bunu uygulayın. Böyle yatın sabah yüzünüzü yıkayın. Yahut eczanelerde ve kozmetikçilerde satılan C vitamini içeren kremleri kullanabilirsiniz.

C Vitaminin, Redox C Vitamini Ampülün Cilde Faydaları Nelerdir?

 1. C vitamini; ciltteki renk eşitsizliklerinin giderilmesinde etkilidir. Öte yandan cilde ışıltı katar.
 2. Cildi canlandırır, parlatır. Daha diri ve aydınlık görünen bir cilde sahip olmak istiyorsanız C vitaminin gücünden yararlanmalısınız.
 3. C vitamini cildin rengini açar. Topikal olarak uygulanan bu vitamin cilt lekelerini hafifletir.
 4. Doğal bir nemlendiricidir, cilt kuruluğuna iyi gelir.
 5. Cilt tonunun dengelenmesinde rol oynar.
 6. Cilt lekelerine ve kırışıklıklara faydalıdır. Yaşlılık lekesi, güneş lekesi, ince çizgiler; özetle cildinizde ne tür bir leke varsa onun için C vitamini kullanmak size iyi gelecektir.
 7. C vitamini bir antioksidandır. Bu özelliğiyle hava kirliliği, zararlı güneş ışınları ve buna benzer dış faktörlerden kaynaklanan cilt hasarlarını azaltır.
 8. Cildin esnekliğini artırır. Kolajen yapımına destek olur. Bu; cildin elastikiyetini sağlayan önemli bir proteindir.
 9. Aynı zamanda C vitamini cildi yeniden yapılandırır. Yeni cilt hücrelerinin oluşumuna yardımcı olur ve yıpranmaya karşı faydalıdır.
 10. Güneşten gelen ultraviyole ışınlarının etkilerini büyük ölçüde engeller. Cildin düşmanı olan serbest radikallerin etkisiz hâle getirilmesinde görev alır.
 11. Kırışıklık ve ince çizgilerle savaşır. Cildin nem oranını düzenler, kırışıklık ve benzeri yaşlanma belirtileriyle mücadele eder.
 12. Yaşlılık belirtilerini geciktirir. Cildin genç ve esnek görünmesinde büyük öneme sahip kollajen proteinin üretiminde C vitaminine ihtiyaç vardır.
 13. Bu vitamin güneş yanıklarının önlenmesinde tesirlidir. Ayrıca güneş ışınlarının yan etkileri nedeniyle tahrip olan cildi tamir eder. Doğal antioksidanların başında gelen C vitamini cildi onarır, güneş lekelerine birebirdir.
 14. C vitamini içeren ürünlerin göz altlarında oluşan morluklara faydası vardır.
 15. Serbest radikallere meydan okuyan bu vitamin genç görünmek isteyenlere hitap etmektedir. Cildi nemlendiren bu vitamini istikrarlı bir şekilde kullanırsanız olduğunuzdan daha genç görüneceğiniz kesindir.
 16. Cildi sıkılaştırır, parlaklık verir, güzelleştirir.
 17. C vitamini cildin yapısında doğal olarak bulunur. Ancak ilerleyen yaşa bağlı olarak azalır. C vitaminiyle cilde yapılacak topikal uygulamalar bu ihtiyacı giderecektir. Kolajen üretilmesine katkıda bulunan C vitamini; mevcut kırışıklıkları iyileştirir, yeni kırışıklıkların önüne geçer.

C Vitaminin Cilde Faydalarından Nasıl Yararlanılır?

Her gün taze meyve suyu içerek C vitamini ihtiyacınızın bir bölümünü karşılayabilirsiniz. Salatalara ve yemeklere limon sıkarak da bir miktar C vitamini alabilirsiniz. Bunun yanı sıra C vitamini takviyeleri kullanabilir; saç ve cilt maskesi hazırlarken karışıma bunu da ekleyerek etkisini artırabilirsiniz.

Pek çok nemlendirici, temizleyici, tonik ve serumda C vitamini bulunur. Bazı kremlerde de yer alan bu vitamin günlük kullanıma uygundur. Cilt hassasiyeti olanlar da C vitaminini rahatlıkla kullanabilir. İster gece, ister gündüz uygulanmasında hiçbir sakınca olmayıp kullanımı tamamen güvenlidir.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Sivilce Tedavisi İçin C Vitamini Maskesi

1 adet antibiyotik, 1 ampul C vitamini, 4 çorba kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı yeşil çay karıştırılır. Elde edilen karışım robottan geçirilerek krem hâline getirilir. Temizlenmiş cilde uygulanır ve 15 dk bekletilir. Daha sonra cilt, ılık su ile yıkanarak temizlenir. Bunu günde bir defa uygulamanız önerilir.

C Vitamini İle Evde Yüz Kremi Nasıl Yapılır?

Malzemeler

 1. Redoxon Ampul ( C vitamini içeriyor )
 2. Bepanthol cilt bakım krem
 3. Evigen Ampul  ( E vitamini içeriyor )
 4. Avicap (  A vitamini içeriyor )
 5. Boş bir krem kabı

Yukarıdaki malzemeleri eczaneden satın alıyoruz.Redoxon ve Evigen ampul kırılıp kaba boşaltılır. Avikap hap bir toplu iğne yardımıyla delinir ve içi kaba eklenir. (Aşırı cilt kuruluğu olanlar Avicap haptan 2 adet kullanabilir. Bu; jelatin kapsül formunda küçük kırmızı bir haptır.) 1 tüp Bepanthol kremin hepsi kaba sıkılır. Ardından bir kürdanla iyice karıştırılarak homojen kıvama getirilir. Elde edilen krem buzdolabında istenildiği kadar muhafaza edilebilir. Fakat 10 günden fazla dışarıda bekletilmemelidir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT