08 Temmuz 2020, Çarşamba 07:53

Gynoferon Fiyat Nedir Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır?

Gynoferon Fiyat Nedir Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır?

Gynoferon Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır Yan Etkileri Nelerdir?

Gynoferon 30 Depo Draje; erişkinlerde görülen aneminin (kansızlığın) giderilmesi için kullanılmaktadır. Fiyatı:18,02 TL'dir. Kansızlık yani Anemi hastalığı, kanda bulunan kırmızı hücre miktarının azlığı olarak tanımlanır ve Gynoferon ile tedavi edilebilir. Gynoferon, gebelikte ya da gebelik haricinde rastlanan fakat dengeli beslenme ile giderilemeyen demir ve folik asit yetersizliğine bağlı anemi türlerinin engellenmesinde ve iyileştirilmesinde etkilidir. Gynoferon'un kullanım alanları, şöyle sıralanabilir:

 1. Gizli demir eksikliği durumlarında tedavi sağlar.
 2. Demir eksikliği anemilerinde kullanılır.
 3. Gebelikte, doğumun ardından ve emzirme sürecinde karşılaşılan demir eksikliği anemileri ile beraber folik asit eksikliklerinin de giderilmesini sağlar.

Gynoferon Nasıl Kullanılır?

Gynoferon ağız yoluyla kullanılır. Depo draje formunda bulunan Gynoferon, mümkünse daima öğünlerden evvel aç karna vetek parça hâlinde, 1 bardak dolusu suyla içilmelidir. Depo drajeler çiğnenmemeli, uzun süre ağızda bekletilmemeli ve hiçbir zaman emilmemelidir.

Aneminin iyileşmesi ve demir depolarının yeniden dolması, tedavinin gerektiği kadar uzun müddet sürdürülmesine bağlıdır. Şiddetli demir eksikliği anemilerinin tedavisinde doktorunuz, 3 haftanın ardından dozunuzu günde 1 depo draje olacak şekilde azaltabilir. Gynoferon'u ne zamana kadar kullanmanız gerektiği, hekiminiz tarafından belirlenecektir. İlaç kullanımı yarıda bırakılmamalıdır, zîrâ aksi takdirde anemi tedavisinden beklenen sonuç alınamayabilir.

Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar:

İlacın doz oranı ve günlük kullanım şekli, hekim tarafından ayarlanacaktır. Size farklı bir tâlimat bildirilmediği sürece, aşağıdaki önerilere uyunuz.

 1. Gizli demir eksikliğinde, folik asit eksikliği durumunda ve hafif demir eksikliği anemilerinde: günde 1 defa (her sabah) 1 depo draje alınır.
 2. İleri düzey demir eksikliği anemilerinin tedavisinde: Sabah ve akşam öğünlerden evvel olmak üzere günde 2 depo draje kullanılır.
 3. Hamilelikte demir eksikliğinin engellenmesi ve giderilmesi amacıyla: Günlük 1 depo draje kullanımı idealdir.

Kullanmanız gerekenden daha fazla Gynoferon kullandıysanız;

6 yaş öncesi çocuklar demir içerikli ürünlerden birini kazayla kullandıklarında, hayatı tehdit edecek düzeyde kritik zehirlenme durumları ortaya çıkar. Bu yüzden Gynoferon ve benzeri ilaçlar, çocukların ulaşamayacakları bir yerde muhafaza edilmelidir.

Tavsiye edilen dozun üzerine çıkılmamalıdır. Doz aşımı yapıldığında ölümcül ağır zehirlenmeler meydana gelebilir. Çocukların çok düşük doz kullanması dahi, bu ölümcül zehirlenmeleri ortaya çıkarabilir. Yüksek doz alımından sonraki ilk 30 dakika ya da 60 dakika içerisinde, kanlı ishal, karın ağrısı, kusma, solunum bozukluğu ve kan basıncının âniden hızla düşmesi durumları görülebilir.

Yüksek doz kullandıysanız ya da etrafınızdakilerden birinin aşırı doz aldığını öğrendiyseniz, derhal zehir danışma merkezine telefon ediniz, size en yakın hastanenin acil bölümüne ya da kendi hekiminize müracaat ediniz. Âcil müdahale amacıyla, derhal zehirlenen kişinin çiğ yumurta ve süt içmesi sağlanmalıdır. Yüksek doz alımının ardından 1 saat içerisinde hastanın midesi yıkanabilir.

Gynoferon’u Kimler Kullanamaz?

 1. Gynoferon içerisinde bulunan herhangi bir maddeye alerjisi (yoğun hassasiyeti) bulunanlar bu ilacı kullanmamalıdır.
 2. Demir eksikliğinden kaynaklanmayan başka bir kansızlık problemi yaşayanlar Gynoferon tedavisi almamalıdır.
 3. Kemik iliği yetmezliğine bağlı anemi, Akdeniz anemisi veya başka bir sebeple demir yüklenmesine maruz kalan hastalarda bu ilaç kullanılmamalıdır.
 4. Hemosideroz bozukluğu (demir depolanması) ya da hemokromatoz (demir emilimi) rahatsızlığına sahip olanlar bu ilacı kullanmamalıdır.
 5. Tekrarlanan kan nakilleri yapılan bireylerde Gynoferon tedavisi uygulanmamalıdır.
 6. Bu ilaç yüksek demir içerdiğinden, 12 yaş öncesi çocuklar için uygun değildir.
 7. Gynoferon'un yapısında hidrojene hintyağı vardır, bundan dolayı bağırsak tıkanmaları görülen vakalarda kullanılmamalıdır.

Gynoferon’un Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi, Gynoferon'un içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Yaygın Görülen Yan Etkiler

 1. Kabızlık
 2. İshal
 3. Karında şişkinlik
 4. Karın ağrısı
 5. Dışkı renginde değişiklik (normaldir ve bir önemi yoktur)
 6. Bulantı

Yaygın olmayan

 1. Gırtlakta şişme (larenks ödemi)
 2. İshal ve kabızlık arasında gidip gelen anormal dışkılama
 3. Hazımsızlık
 4. Kusma
 5. Mide yangısı (gastrit)
 6. Kaşıntı
 7. Kırmızı döküntüler

Bilinmiyor

 1. Diş renginde değişiklik
 2. Ağızda yaralar
 3. Kızarıklık, kurdeşen (ürtiker), nefes almada zorluk, fenalık hissi, yanma hissinin eşlik ettiği geçici cilt döküntüsü de dahil olmak üzere alerjik reaksiyonlar.

Pazarlama sonrası: Aşağıdaki istenmeyen etkiler pazarlama sonrası gözlem döneminde bildirilmiştir.

Yaygınlığı Bilinmeyen Yan Etkiler

Drajeler çiğnendiğinde, emildiğinde veya ağızda tutulduğunda, yanlış kullanıma bağlı olarak ağızda yaralar ve dişlerde geri dönüşümlü renk değişikliği ortaya çıkabilir. Yaşlı hastalarda ve yutma bozukluğu olan hastalarda, drajelerin boğazda takılması veya solunum yoluna kaçması halinde, yemek borusunda yara oluşma veya bronşlarda doku ölümü (nekroz) riski vardır.

Çok yaygın: 10 hastanın birinden fazla görülebilir.

Yaygın: 100 hastanın 1 ila 10'unda görülebilir.

Yaygın olmayan: 1000 hastanın 1 ila 10'unda görülebilir.

Seyrek: 10000 hastanın 1 ila 10'unda görülebilir.

Çok seyrek: 10.000 hastanın birinden az görülebilir.

Bilinmiyor (eldeki verilerden hareketle tahmin edilemiyor)

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT