03 Temmuz 2020, Cuma 19:03

Nexium Fiyat Ne Yan Etkileri Nexium Mide İlacı Nasıl Kullanılır Endikasyonları

Nexium Fiyat Ne Yan Etkileri Nexium Mide İlacı Nasıl Kullanılır Endikasyonları

Nexium Nedir Ne İşe Yarar Kullanılır Endikasyonları Nelerdir?

Nexium mide koruyucu ilaçlardandır, midede asit oluşumunu azaltıp, mide hastalıklarını tedavi eder veya mide hastalığı oluşmasını önler. Nexium’un, içerisinde esomeprazol adlı bir etkin madde barındırır. Nexium fiyatı: 26,52 TL'dir.

Nexium Ne İşe Yarar? Endikasyonları

 1. GÖRH hastalığında yani gastro-özofajial reflü durumunda tedavi sağlar.
 2. Mide suyunun yemek borusuna kaçmasından kaynaklanan ağrı ve yemek borusu iltihaplanmasında etkilidir.
 3. Yemek borusuna mide suyunun kaçması sonucunda ortaya çıkan kusma ve mide yanması gibi şikayetlerin giderilmesinde rol oynar.
 4. Devamlı non-steroidal anti-inflamatuvar ilaç (NSAİİ) kullanmak zorunda olan bireylerde Nexium tedavisi uygulanır.
 5. İltihabın ya da ağrının dindirilmesi amacıyla alınan herhangi bir ilaç sebebiyle mide ya da karın boşluğunun üst tarafında rahatsızlık hissi, ağrı ve benzeri yakınmaların ortadan kaldırılmasında tercih edilir.
 6. Ülserlerin tedavisinde de kullanılmakta olup; örneğin, iltihap ve ağrı giderici ilaçların yol açtığı ülserlerin engellenmesinde ve iyileştirilmesinde oldukça tesirlidir.
 7. Helicobacter pylori adlı bir bakteri enfeksiyonunun tedavi edilmesinde başarılı sonuç vermektedir. Bu problem, ülser sebeplerinden biridir ve Nexium sayesinde kontrol altına alınması mümkündür.
 8. İnfüzyonluk çözeltiyle yapılan tedavinin ardından kanamanın durdurulmasında etkili olan mekanizmaların (hemostaz) devam ettirilmesinde kullanılır. Bunun yanı sıra, mide ya da duodenum ülserlerinde kanamanın tekrarlamaması için tedbir olarak Nexium'dan faydalanılmaktadır.
 9. Mide içerisindeki yoğun asit artışını tetikleyici hormonları ortaya çıkaran tümörlerde (yani Zollinger-Ellison sendromunda) tedavi için Nexium ilacından yararlanılmaktadır. Ayrıca Nexium, başka nedenlere bağlı olarak gelişen yüksek mide asit salgılarında da belirgin iyileşme sağlamaktadır.

Nexium Nasıl Kullanılır?

Nexium tabletler ezilmeden ve çiğnenmeden kullanılmalıdır. Tabletler, aç karna ya da yemeklerle birlikte alınabilir. Tabletlerin yarım bardak suyla ve tek parça hâlinde yutulması gerekir. İstenirse her bir tablet yarım bardak suyun içerisine koyulabilir. Bu sayede tabletler çözülecek ve zorlanmadan yutulabilecektir. Ancak su dışında herhangi bir sıvı kullanılmamalıdır.

Erişkinlerin tedavisinde başlangıç olarak tavsiye edilen doz, günde 2 defa Nexium 40 mg şeklindedir. Hastalığınızın gerektirdiği doz oranı hekiminiz tarafından ayarlanacak ve tedavinizin ne zamana dek süreceğini yine hekiminiz belirleyecektir. Tavsiye edilen tedavi müddeti 1 haftadır.

Yemek borusu iltihaplanmasında ve ağrısında (Erozif reflü özofajit için) günde 1 defa Nexium 40 mg alınması tavsiye edilir. Rahatsızlığın şiddetine ve ilaca verdiğiniz yanıta göre, tedavinin toplam uzunluğu 4 ile 8 hafta olacaktır.

Rahatsızlığın yeniden oluşmaması amacıyla günde 1 defa Nexium 20 mg kullanılması önerilmektedir. Kusma, mide yanması ve benzeri semptomların giderilmesinde (Gastro-özofajial reflü rahatsızlığının semptomatik tedavisi için) günde 1 kere Nexium 20 mg kullanımı tavsiye edilir. 4 haftanın ardından şikayetlerinizde herhangi bir iyileşme olmazsa, bu durumu hekiminize bildiriniz.

Nexium’un Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi Nexium’un içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Aşağıdakilerden biri olursa, Nexium’u kullanmayı durdurunuz ve derhal doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

 1. Ani bir hırıltı, dudaklar, dil ve boğaz veya vücutta şişme, deri döküntüsü, bayılma veya yutma güçlüğü (şiddetli alerjik reaksiyon)
 2. Ciltte kabarcıklar veya soyulmayla birlikte kızarıklık. Ayrıca dudaklar, gözler, ağız, burun ve genital bölgelerde şiddetli kabarcıklanma ve kanama meydana gelebilir. Bu durum "StevensJohnson sendromu" veya "toksik epidermal nekroliz" olabilir.
 3. Aynı zamanda karaciğer sorunlarının belirtileri olan ciltte sararma, koyu renkli idrar ve yorgunluk.

Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi seyrek (1000 kişide 1’den azını etkiler) görülür.

Diğer yan etkiler aşağıdaki gibidir:

Yaygın (10 kişide 1’den azını etkiler)

 1. Baş ağrısı
 2. Karın veya bağırsağınıza etki: İshal, karın ağrısı, kabızlık, gaz toplanması
 3. Hasta hissetme (bulantı) veya hasta olma (kusma)

Yaygın olmayan (100 kişide 1’den azını etkiler)

 1. Ayak ve bileklerde şişme
 2. Uyku bozuklukları (uykusuzluk)
 3. Sersemlik, “iğne batması” gibi karıncalanma hissi, uykulu hissetme
 4. Baş dönmesi hissi (vertigo)
 5. Ağız kuruluğu
 6. Karaciğerin nasıl çalıştığını gösteren kan testlerinde değişme
 7. Ciltte döküntü, yumrulu döküntü (kurdeşen) ve deride kaşınma
 8. Kalça, bilek veya omurga kırığı (eğer Nexium yüksek dozlarda ve çok uzun süreli kullanılırsa)

Seyrek (1000 kişide 1’den azını etkiler)

 1. Beyaz kan hücresi veya trombositlerin sayısında azalma gibi kan problemleri. Bu durum halsizliğe, morarmaya neden olabilir veya enfeksiyon oluşumunu daha muhtemel kılar.
 2. Kanda düşük sodyum değerleri. Bu durum halsizliğe, hasta hissetmeye (kusma) ve kramplara neden olabilir.
 3. Ajite, şaşkın veya depresyonda hissetmek
 4. Tat almada bozukluk
 5. Bulanık görme gibi görme problemleri
 6. Aniden hırıltılı nefes almak veya nefessiz kalmak (bronkospazm)
 7. Ağız içinde iltihaplanma
 8. Bir mantarın neden olduğu ve bağırsakları etkileyebilen “pamukçuk” isimli bir iltihaplanma
 9. Ciltte sararma, koyu renkli idrar ve yorgunluğa neden olabilen ikterli veya iktersiz sarılık
 10. Saç kaybı (alopesi)
 11. Güneşe çıkıldığında ciltte döküntü
 12. Eklem ağrıları (artralji) veya kas ağrıları (miyalji)
 13. Genel olarak iyi hissetmemek ve güçsüzlük
 14. Terlemede artış

Çok seyrek (10,000 kişide 1’den azını etkiler)

 1. Agranülositoz dahil kan değerlerinde değişmeler (beyaz kan hücrelerinden yoksun olma)
 2. Saldırganlık/öfkeli olma hali
 3. Olmayan şeyleri görme, hissetme veya duyma (halüsinasyonlar)
 4. İshale neden olan bağırsak iltihabı (mikroskopik kolit)
 5. Karaciğerin iflasına ve beyinde iltihaplanmaya neden olan ciddi karaciğer problemleri
 6. Aniden ciddi döküntü veya kabarcıklanma veya cildin soyulmaya başlaması. Bu durum yüksek ateş ve eklem ağrıları ile ilişkili olabilir (Eritema multiforme, Stevens-Johnson sendromu, toksik epidermal nekroliz)
 7. Kaslarda zayıflık
 8. Ciddi böbrek problemleri
 9. Erkeklerde meme büyümesi
 10. Kandaki magnezyum düzeyinin azalması (Eğer üç aydan uzun süredir Nexium kullanıyorsanız, kanınızdaki magnezyum düzeylerinin düşme olasılığı vardır. Düşük magnezyum düzeyi yorgunluk, istemsiz kas kasılmaları, yönelim bozukluğu, havaleler, sersemlik veya kalp atım hızının hızlanması şeklinde kendini gösterir. Bu belirtilerden herhangi biri sizde ortaya çıkarsa, vakit geçirmeden doktorunuza söyleyiniz.)

Nexium çok seyrek vakalarda, immün korumada önemli, beyaz kan hücrelerini etkileyebilir. Eğer ateş gibi ciddi bir genel durumla seyreden bir enfeksiyonunuz varsa veya boyunda, boğazda veya ağızda ağrı veya idrar yapma güçlüğü gibi bölgesel iltihap ile ateş varsa, mümkün olduğunca çabuk doktorunuza danışmalısınız, böylece beyaz kan hücrelerinin eksikliği (agranülositoz) kan testi ile belirlenebilir. Bu sırada tedaviniz hakkında bilgi vermeniz önemlidir.

Bu yan etkiler listesi sizde endişe uyandırmamalıdır. Bunlardan hiçbirini tecrübe etmeyebilirsiniz. Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT