04 Temmuz 2020, Cumartesi 18:23

Travazol Fiyat Ne Kadar Ne Kremi Neye Yarar Nasıl Kullanılır Yan Etkileri

Travazol Fiyat Ne Kadar Ne Kremi Neye Yarar Nasıl Kullanılır Yan Etkileri

Travazol Krem Nedir Ne İşe Yarar Yan Etkileri Nelerdir?

Travazol; özellikle parmak araları, eller, kasıklar ve genital bölge başta olmak üzere; deri üzerinde oluşup yoğun iltihaplanmaya yol açan ya da egzamalar eşliğinde devam eden mantar hastalıklarının ilk ve ara tedavisinde uygulanır. Travazol krem eczanelerden temin edilebilmektedir ve dermatolog uzmanlarının yazdığı bir ilaçtır. Travazol kremin fiyatı 7,16 TL'dir. Mantar rahatsızlıklarının iyileşmesinde son derece etkin bir rolü vardır. Ayrıca alerjik dokuların, egzama ve iltihapların, bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde de güçlü bir tesire sahiptir. Cilt üzerinde karşılaşılan yangı, ağrı ve kaşıntı gibi şikâyetleri ortadan kaldırır. Hem bebeklerde hem de yetişkinlerde görülen pişik sorunlarında güvenle tercih edilebilecek etkili kremlerden biridir.

Travazol Krem Nasıl Kullanılır?

Travazol krem; derinin lezyonlu kısmına dışarıdan sürülerek kullanılır. Travazol kremi, mutlaka hekiminizin bildirdiği tâlimatlar doğrultusunda kullanmaya özen gösteriniz. Şâyet herhangi bir tereddütünüz varsa, eczacınıza ya da hekiminize başvurunuz. Travazol krem; her gün iki kez uygulanarak kullanılır. Travazol krem kullanımı, hekim kontrolünde sonlandırılmalıdır. Egzamalı ya da iltihaplı deri tamamen tedavi edildikten sonra maximum 14 gün geçtiğinde kullanımı durdurulmalıdır. Ardından tedavinizin devamında hekiminiz kortikosteroidsiz bir ilaç reçete edebilir. Bu ilacın kullanımı, bilhassa genital bölgeler ve kasıklar için uygundur.

Travazol Krem Etken Maddesi Nedir?

Travazol kremin yapısında bulunan etkin maddeler; 1 mg diflukortolon valerat ve 10 mg izokonazol nitrattır. Zokonazol nitrat; cilt üzerindeki mantar rahatsızlıklarının giderilmesinde yararlanılan bir bileşendir. Pek çok mikrop üzerinde güçlü bir tesir göstermekte olup; mayalara, dermatofitlere ve küflere yönelik etkin tedavi sağlamaktadır. Bunun yanı sıra, Pitriyasis versicolor’a yol açan organizmalar başta olmak üzere, maya benzeri mantarları oluşturan tüm organizmaları öldürücü özelliği vardır. Tıp literatüründe Erythrasma olarak bilinen ve kahverengi, kırmızı lekelerle seyreden bulaşıcı deri rahatsızlığına yol açan organizmalar üzerinde de son derece güçlü bir tesire sahiptir. Diflukortolon valerat; alerjik ve iltihâbi deri vakalarında iltihaplanmaya engel olur ve sızı, kaşıntı, yanma gibi yakınmaları tedavi eder.

Travazol Krem’in Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi, Travazol’ün içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza söyleyiniz:

Kortikosteroid içeren haricen kullanılan preparatların geniş bir alana (yaklaşık % 10 ve daha fazlasına) uygulanması veya uzun süreli kullanımı (4 haftayı aşan) sonucunda aşağıdaki yan etkiler oluşabilir: Derinin incelmesi (atrofi), kılcal damarların genişlemesi, deride şerit oluşumu, deride sivilcemsi değişiklikler ve kortikosteroidin resorbsiyonuna bağlı olarak sistemik etkiler.

Bağışıklık sistemi bozuklukları:

Seyrek

  1. Alerjik kontakt dermatit
  2. Deri ve deri altı bozuklukları:

Seyrek:

Kıl kökü iltihabı (follikülit), deri üzerinde aşırı kıllanma (hipertrikoz), ağız çevresindeki deride iltihaplanma (perioral dermatit), deride renk değişikliği, döküntü, kaşıntı, yanma, kızarıklık (eritem) veya deri üzerinde iltihaplı keseciklerin oluşması (veziküllenme) gibi lokal semptomlar, tahriş, kuruluk, deride yumuşama (maserasyon), isilik

Bunlar, topikal kortikosteroid kullanımı sonucunda oluşan hafif ve genellikle geçici yan etkilerdir; tedavinin devamında şikayetlerin kaybolduğu görülmüştür. Topikal tedaviyi takiben hastaların yaklaşık % 1’inde kaşıntı veya yanma gibi lokal etkiler görülebilir. Diflukortolon valerat ile topikal tedavi gören hastaların % 0.5 ila % 4’ünde lokal tahriş ve yanma görülmüştür.

Annelerin gebelikte ve emzirme periyodunda geniş vücut yüzeylerine ya da uzun bir süre kullanımda bebeklerinde yan etki görülebilir. Örneğin gebeliğin son haftalarında Travazol krem uygulandığında, bebekte böbrek üstü bezinde gerileme görülebilir. Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız, bir doktor veya bir eczacıya danışını

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT